Z medycznego punktu widzenia nazywana jest inkontynencją. Dla wielu osób nietrzymanie moczu jest problemem niezwykle wstydliwym. W związku z tym osoby takie często ukrywają swoją przypadłość. Uważają ją za krępującą. Prowadzi to do unikania i niechęci mówienia o tym problemie. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest delikatność z jednoczesnym poszanowaniem ich godności i intymności.
Zwyczajowo przyjęło się, że jest to schorzenie, jednak należy podkreślić, że inkontynencja u seniorów nie jest chorobą. Jest ona symptomem wielu schorzeń wieku starczego. Może towarzyszyć osobom cierpiącym na choroby układu moczowego, na choroby neurologiczne, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, cukrzycę, kamicę nerkową, chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane. Może również występować u osób po przebytym udarze mózgu oraz u których stwierdzono chorobę Parkinsona czy przerost prostaty. Bardzo często występuje u kobiet w okresie menopauzy. Inną przyczyną takich dolegliwości mogą być przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo – płciowego. Zdarza się, że problemy z nietrzymaniem moczu mają osoby, które przyjmują leki moczopędne. Ponadto może występować tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, na skutek kichnięcia, kaszlu, śmiechu bądź wysiłku.
Jak radzić sobie z tym problemem?
W zależności od stopnia zaawansowania inkontynencja może być leczona na różne sposoby.
- Leczenie zachowawcze, które polega na wyrobieniu nawyków załatwiania potrzeb fizjologicznych o stałych godzinach, w celu opróżniania pęcherza. Zastosowanie może mieć także fizjoterapia, która polega na treningu pęcherza moczowego.
- Leczenie operacyjne przy zaawansowanym stopniu nietrzymania moczu.
Jak poprawić komfort życia osobom z problemem nietrzymania moczu?
Nietrzymanie moczu z cała pewnością pogarsza jakość życia. Może nawet ograniczyć codzienne funkcjonowanie. Wiąże się to z nieprzyjemnym zapachem i problemem z utrzymaniem odpowiedniej higieny. Istotną kwestią jest wizyta u specjalisty (ginekologa lub urologa), ponieważ problem nietrzymania moczu może wywołać infekcje, które mogą stać się przyczyną powstawania poważnych stanów chorobowych.
Jednym ze sposobów poprawy jakości życia i w miarę sprawnego funkcjonowania jest stosowanie różnego rodzaju pieluchomajtek. Jest to produkt łatwo dostępny w aptekach. Obecnie na rynku istnieje szeroki asortyment tego produktu, w zależności od potrzeb i oczekiwań klientów. Oddziały NFZ mogą dopłacić lub zrefundować zakup środków higienicznych (pieluchomajtki, wkładki, pampersy). Pamiętajmy, że osoby, które cierpią na problem nietrzymania moczu, bardzo często nie radzą sobie z pokonaniem wstydu i stresu związanego ze swoją przypadłością. Mają również duży problem w relacjach społecznych. Izolują się, nie wychodzą z domu, unikają kontaktów z innymi osobami, chcąc w ten sposób pozbyć się upokarzającej, niezręcznej i wstydliwej sytuacji.
Pieluchomajtki dla dorosłych
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, produkty te cechuje wysoka chłonność oraz neutralizacja zapachów. Dodatkowo są one produkowane z takich materiałów, których nie widać pod ubraniem. Pieluchomajtki są więc produktem, na które decyduje się coraz więcej osób dorosłych.