Języków obcych uczymy się przede wszystkim po to, by porozumiewać się z innymi. Niestety, rzeczywistość nie zawsze wygląda różowo.

Data dodania: 2017-09-07

Wyświetleń: 1301

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak przezwyciężyć strach przed mówieniem w j.obcym - 4 porady

Często bowiem, mimo wielu godzin spędzonych na nauce, przyswojeniu naprawdę sporej liczby słów oraz zasad gramatycznych w sytuacjach, w których moglibyśmy wykorzystać nasze umiejętności… milczymy. Wynika to ze strachu przed mówieniem. Obawiamy się, że nie zostaniemy zrozumiani lub popełnimy poważny błąd i narazimy się na śmieszność.

Na szczęście, ten lęk nie musi nas paraliżować. Przedstawiamy 4 porady, dzięki którym każdy z nas będzie mógł sobie z nim poradzić.

 

Wykorzystaj swoje możliwości

 

Pierwszym i najważniejszym sposobem na to, by pozbyć się lęku przed mówieniem jest uwierzenie w swoje możliwości. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że wiesz na tyle dużo, by obejść pojawiające się problemy. Przykładowo - jeśli chcesz powiedzieć o tym gdzie planujesz swoje wakacje ale masz problemy z czasem przyszłym - powiedz po prostu o tym w czasie teraźniejszym. Drobna zmiana “zamierzam pojechać” na “myślę o” pozwoli Ci mówić bez problemów i bez stresu.

 

Nie myśl za dużo

 

Z całą pewnością znasz sytuację, w której chcesz powiedzieć coś w obcym języku ale zatrzymujesz się w pół słowa. Zaczynasz analizować jak powiedzieć dane zdanie poprawnie, zastanawiasz się nad tym czy prawidłowo dobierasz słowa i stosujesz zasady gramatyki. Skutkiem tego komunikacja zostaje zaburzona a Twój niepokój rośnie. Warto z tego zrezygnować.

Jeśli w Twoim umyśle podczas rozmowy pojawia się zdanie w języku obcym, które chcesz przekazać rozmówcy - po prostu je powiedz. Nawet jeśli będą w nim drobne błędy i tak rozmówca zrozumie Cię bez trudu. Jeśli zaczniesz się zastanawiać i analizować słowo po słowie zapadnie niezręczna cisza, która może tylko przyczynić się do wzmocnienia Twojej blokady przed mówieniem w języku obcym.

 

Nie bój się pomocy innych

 

Wiele osób, które rozmawiają z osobą dopiero uczącą się języka chce ułatwić im zadanie. Dlatego też podpowiadają słowa lub zwroty by ułatwić nam komunikację. Tymczasem dla wielu osób jest to dodatkowy czynnik stresogenny, który przyczynia się do zwiększenia blokady. Nie musi tak być. Wystarczy sobie uświadomić, że pomoc innych osób nie jest powodowana chęcią upokorzenia nas lub wyśmiania. Zazwyczaj stoi za tym realna chęć pomocy. Dlatego też warto za każdym razem uświadamiać sobie, że tak naprawdę rozmówca nie zwraca uwagi na nasze błędy a na to co chcemy mu przekazać a ewentualne próby podpowiadania to tylko wyraz sympatii.

 

Wykorzystaj możliwości internetu

 

Jeśli mówienie w języku obcym paraliżuje Cię i nie jesteś jeszcze gotowy na konwersacje twarzą w twarz i tak możesz spróbować przełamać swój lęk. Jak? To bardzo proste. Wystarczy, że wykorzystasz możliwości, które daje internet. Przede wszystkim zdecyduj się na uczestnictwo w kursach online. One naprawdę pomagają. Przykładem jest kurs niemieckiego online, dzięki któremu mamy szansę poćwiczyć umiejętności prowadzenia konwersacji w tym języku bez konieczności stawania twarzą w twarz z rozmówcą. To znaczne ułatwienie, które pomogło przełamać lęk wielu osobom.

Innym sposobem, który warto rozważyć jest rozmowa przez program taki jak Skype. Obecnie istnieje wiele stron, które łączą ludzi z różnych krajów - bez trudu znajdziesz więc rozmówcę.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena