Znajomość języków obcych jest obecnie niezwykle intratną umiejętnością zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Z tegoż względu, naukę języka obcego rozpoczynamy już od najmłodszych lat a w przyszłości uczymy się kolejnego języka obcego. Według statystyk, język niemiecki jest drugim językiem jaki najchętniej wybieramy do nauki. Z jakich powodów uczymy się tego języka?
1. Język Europy
Szacuje się, że język niemiecki jest najczęściej używanym językiem w Europie. Jest on bowiem językiem ojczystym w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu i Liechtensteinie. W języku tym również mówi wielu mieszkańców Danii, Belgii, Włoch, Holandii, Polski czy Czech. Język niemiecki jest urzędowym językiem 95-u miliona osób! Jak zatem można wywnioskować, po niemiecku mówi około 14% wszystkich mieszkańców Europy.
2. Perspektywy zawodowe
Znając język niemiecki, otwierają się przed nami nowe rynki pracy w wielu krajach nie tylko Europejskich. Za ciekawostkę można uznać, iż duże firmy korporacyjne w Stanach Zjednoczonych, chętnie zatrudniają osoby znające język niemiecki. Z uwagi na znaczną ekspansję firm, znacznie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników posługujących się dobrze tym językiem. Kolejną ciekawostką może być fakt, iż języka niemieckiego uczy się na studiach niemalże 70% Japończyków! Wiąże się to ze współpracą takich firm jak Siemens, Basf, Bosch czy Lufthansa z inwestorami na całym świecie. Pamiętajmy, iż gospodarka Niemiec uznawana jest za jedną z najsilniejszych i najbardziej stabilnych w Europie.
3. Podróże
Obywatele Europy Zachodniej, w tym krajów niemieckojęzycznych, stanowią najliczniejszą grupę osób odwiedzających różne zakątki na świecie. Będąc na wakacjach w Hiszpanii, Włoszech, Turcji czy Grecji nietrudno usłyszeć język niemiecki.
4. Dziedzictwo kulturowe
Niemcy są krajem niezwykle bogatym w sztukę literacką i muzyczną. Najbardziej znani filozofowie i autorzy książek, tacy jak Wolfgang von Goethe, Franz Kafka, Thomas Mann lub Hermann Hesse znajdują się na liście najwybitniejszych osób na świecie. Także dziedzina muzyki klasycznej może poszczycić się najznakomitszymi nazwiskami: Bach, Mozart, Wagner czy Strauss. Znając język niemiecki, mamy możliwość przeczytać wiele dzieł literackich w oryginalnym języku.
5. Badania i technologie
W Niemczech, ogromną uwagę zwraca się na nowe technologie. Kraj ten jest trzecim na świecie pod względem liczby zgłaszanych nowych patentów i pracą nad innowacyjnymi technologiami. Liczne badania i rozwój Niemiec sprawia, iż jest to niezastąpiony kraj dla młodych naukowców i osób, które pragną zdobywać wiedzę.
6. Książki
Wielu badaczy i autorów publikuje swoją twórczość w języku niemieckim. Niestety tylko nieliczna część wydanych książek, tłumaczona jest na inne języki i z tego też względu warto znać język niemiecki!
7. Studia w Niemczech
W Niemczech istnieje wiele uczelni wyższych i aż 340 uniwersytetów. Nauka w jednej z tych szkół jest gwarancją otrzymania uznawanego na całym świecie dyplomu i pozyskania pracy o jakiej marzymy. Jednak aby rozpocząć studia w Niemczech, koniecznością jest znać język niemiecki w stopniu bardzo dobrym. Pamiętajmy jednak, że już ukończenie kursu tegoż języka pozwala nam nauczyć się go na całkiem dobrym poziomie.
8. Nauka języka niemieckiego
Istnieją przekonania, iż język niemiecki jest trudny. Absolutnie nie jest to prawdą a przykładem może być chociażby fakt, iż jest on fonetycznie zapisywany, czyli dane słowo piszemy, w taki sposób jak je słyszymy! Wystarczy zatem odrobina chęci i motywacji aby opanować język niemiecki nawet „ nie mając głowy” do języków obcych.