Każdego języka warto się uczyć. Niektóre okazują się jednak znacznie bardziej przydatne na rynku pracy niż inne. O tym wie niemal każdy. Znacznie bardziej zaskakujący jest fakt, że popularność języka niekoniecznie przekłada się na jego zawodowy potencjał. Sprawdźmy, które z 10 najpopularniejszych języków na świecie są najbardziej „opłacalne”.

Data dodania: 2017-01-26

Wyświetleń: 1373

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

10 najpopularniejszych języków i ich potencjał w karierze

Poniższy ranking języków uporządkowany został w kolejności rosnącej – od języka zamykającego pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych do lidera tej klasyfikacji. Popularność definiuje się tutaj jako ogólną liczbą osób, które posługują się danym językiem – zarówno tych, dla których jest to język rodzimy, jak i uczniów.

10. Język niemiecki (ok. 205 milionów użytkowników)

Choć niemiecki „tylko” otwiera pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych języków, jest to bez wątpienia niezwykle mądry wybór z punktu widzenia kariery zawodowej. Niemiecka gospodarka jest w tej chwili największą w Unii Europejskiej. Niemiecki firmy mają swoje siedziby w wielu krajach. Rynek ten posiada też bardzo wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników różnego rodzaju. Niemiecki jest też stosunkowo łatwy do nauczenia, choć nieco trudniejszy niż niektóre z innych, popularnych języków europejskich (uważa się, że potrzebne jest ok. 900 godzin, by dobrze nauczyć się niemieckiego).

9. Język malajski (ok. 250)

To oficjalny język w krajach takich jak Brunei, Singapur, Malezja i Indonezja. W porównaniu do wielu innych azjatyckich języków, malajski uznawany jest za stosunkowo prosty. Gramatyka nie jest zbyt skomplikowana, a dodatkowo w użyciu jest alfabet łaciński (tzw. Rumi). Język malajski rzadko znajduje się na liście języków polecanych do CV. Na pewno warto jednak go poznać, gdy wybieramy się w ten piękny zakątek świata, w którym dominuje.

8. Język rosyjski (ok. 260)

Język rosyjski wciąż utrzymuje wysoką popularność wśród uczniów – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest to też wartościowy język pod względem zawodowym. Wielu majętnych, rosyjskich przedsiębiorców nie włada zbyt dobrze angielskim. Toteż w firmach działających na skalę międzynarodową często poszukuje się specjalistów ze znajomością rosyjskiego. Rosyjski uznawany jest za umiarkowanie trudny język.

7. Język portugalski (ok. 265)

To dość prosty język. Osoby nim władające spotkać można nie tylko w Portugalii, ale także w Brazylii i Afryce. Zwłaszcza Brazylia, uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się, wschodzacych gospodarek, wydaje się niezwykle ciekawym miejscem z biznesowego punktu widzenia. Dodatkowo, w Brazylii nauka angielskiego także nie stoi na najwyższym poziomie. Specjaliści z językiem portugalskim są i będą więc poszukiwani.

6. Język francuski (ok. 275)

Francuski od dekad był tradycyjnie uznawany za jeden z najważniejszych języków. Klasyczny język dyplomacji i kultury, jego wpływy widać w wielu innych językach. Choć francuski ustąpił w ostatnim czasie nieco pola innym językom, wciąż jest bardzo istotny, zwłaszcza z punktu widzenia krajów europejskich. Warto też wiedzieć, że francuski jest oficjalnym językiem w niektórych szybko rozwijających się krajach afrykańskich, m.in. w Rwandzie i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wbrew pozorom jest też dość prosty.

5. Język hindi (ok. 375)

Choć hindi należy do najpopularniejszych języków na świecie, a same Indie to szybko rozwijający się rynek, warto wiedzieć, że w kraju tym powszechnie znany jest język angielski. Dodatkowo, hindi należy do stosunkowo trudnych języków.

4. Język arabski (ok. 390)

Umiejętność posługiwania się językiem arabskim jest bardzo ceniona ze względu na znaczenie licznych arabskich krajów w światowej gospodarce oraz niestabilność regionu, która zmniejsza liczbę zainteresowanych pracą w tej części świata. Trzeba jednak wiedzieć, że arabski uznawany jest powszechnie za trudny język.

3. Język hiszpański (ok. 575)

Hiszpański jest prosty i powszechnie znany w wielu częściach świata – od Hiszpanii, przez Stany Zjednoczone, po Amerykę Południową. Jeśli już znasz angielski, znajomość hiszpańskiego na pewno przyda ci się, jeśli wiążesz swoją przyszłość ze Stanami Zjednoczonymi. W Europie ustępuje jednak znaczeniu francuskiemu, czy niemieckiemu.

2. Język angielski (ok. 950)

Mimo spodziewanego Brexitu Wielkiej Brytanii, angielski bez wątpienia pozostanie oficjalnym językiem Unii, a także najpopularniejszym językiem międzynarodowych relacji, świata technologii itp. Nie należy też do trudnych języków, a w wielu krajach jego nauka jest obowiązkowa. Jeśli jeszcze nie rozpocząłeś nauki angielskiego, zdecydowanie warto – w dzisiejszych czasach brak jego znajomości znacznie zmniejsza możliwości znalezienia pracy, a nawet utrudnia codzienne funkcjonowanie.

1. Standardowy język mandaryński (ok. 1100)

Choć uznawany za niezwykle trudny, mandaryński to język, którego uczenie się na pewno trzeba polecić. Jako oficjalny język Chin, stanowi klucz do największej i jednej z najdynamiczniej rozwijących się gospodarek na świecie. Równocześnie jest to gospodarka, która coraz śmielej poczyna sobie na arenie międzynarodowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena