Uczysz się języka obcego? A może dopiero planujesz rozpoczęcie nauki języka? Zapoznaj się z listą porad, która pozwoli ci uniknąć błędów popełnianych przez zdecydowaną większość uczniów bez względu na wiek, stopień zaawansowania oraz język, jakiego się uczą. 

Data dodania: 2017-01-12

Wyświetleń: 1069

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

10 porad, które pozwolą ci się uczyć efektywniej KAŻDEGO języka

Mów jak najwięcej

- A może warto byłoby coś powiedzieć, no wiesz, sprawdzić te moje ciężko szlifowane umiejętności w praktyce? - Nie, lepiej nie. Jeszcze ktoś usłyszy… Ile razy zdarzyło ci się prowadzić ten dialog sam ze sobą? Rozmawianie w języku, którego jeszcze w pełni nie znasz, może być dość krępujące. Musisz jednak się przełamać! To właśnie podczas rozmawiania najszybciej wykształca się płynność i powtarzalność. Samodzielna nauka nie jest wymówką – znajdź odpowiedniego partnera w internecie.

Bądź regularny

Niewiele jest umiejętności, w których regularność jest tak istotna. Jeśli naprawdę chcesz się nauczyć języka, pamiętaj, by uczyć się go codziennie. Nawet 10 minut każdego dnia jest lepsze niż ślęczenie nad książkami kilka godzin jedynie raz w tygodniu. W tym drugim przypadku, nim zacznie się kolejna sesja, nie będziesz już prawie nic pamiętać!

Ale nie lekceważ też intensywności

Równocześnie jednak konieczne jest jak najsilniejsze „otrzaskanie się” z językiem Jeśli więc chcesz nauczyć się szybko, 10 minut dziennie może nie wystarczyć. Szybkie postępy wymagają intensywnego powtarzania i szlifowania nabywanych umiejętności. Nie przesadź jednak i nie wypoć z siebie całego entuzjazmu!

Bądź nieco jak… dziecko

Wcale nie radzę ci, byś obrażał się na cały świat, gdy nauka nie idzie po twojej myśli :) Od dzieci warto nauczyć się jednak jednej, typowej dla nich zdolności – braku wstydu. To właśnie on „zabrania” ci mówienia na głos po francusku, bo twój 1000-stronicowy podręcznik z gramatyką nie został jeszcze wykuty na blachę. Nie przejmuj się tym. Popełniaj błędy, nawet publicznie. To normalne dla osoby uczącej się.

Zainteresuj się kulturą wybranego kraju

Uczysz się hiszpańskiego? Wybierz jakikolwiek kraj, w którym ten język jest najważniejszy, i spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o jego kulturze i historii. Zaangażuj się także w jego sprawy współczesne dzięki internetowi. Jeśli uczysz się języka dominującego tylko w jednym kraju, twoje zadanie jest jeszcze łatwiejsze. Gwarantuję, że to doświadczenie zdubluje twoje zasoby pasji!

Wykorzystaj Zasadę Pareto (80/20)

Zgodnie z tym prawidłem, 20% naszego wysiłku daje 80% wszystkich rezultatów. Musimy tylko wiedzieć, które 20% :) Nie jest to wcale takie trudne. Zastanów się, jakie rodzaju ćwiczenia dają ci najwięcej i zwiększ ich intensywność kosztem innych, mniej skutecznych. Ciągle zmieniaj swój harmonogram, by jak najefektywniej korzystać z zarezerwowanego czasu.

Ucz się samodzielnie

Wydaje ci się, że nauka języka obcego to ślęczenie w szkolnej ławce? Nic z tych rzeczy, Nauka języka to nie przedmiot szkolny, a umiejętność, którą po prostu należy wyćwiczyć – według swoich własnych zasad i preferencji. Skorzystaj z kursów do samodzielnej nauki języka. To znacznie bardziej efektywna i elastyczna metoda nauki niż tradycyjne zajęcia szkolne, w których postęp uczniów zawsze spowalniany jest przez ich zróżnicowany poziom.

Naucz się 100 najpopularniejszych słów

Czy wiedziałeś, że w większości języków istnieje grupa 100, 200 lub 300 słów, które w praktyce stanowią nawet do 70% wszystkiego, co mówi się na co dzień w danym języku? Jeden dzień wystarczy, by poznać ponad połowę tego, co składa się na potoczną, codzienną mowę w danym języku! Na co więc czekasz?

Nie ograniczaj się do podręczników – język jest wszędzie!

Czy wiesz, dlaczego uczniowie wyjeżdżający do kraju pochodzenia języka robią zwykle większy postęp? Wcale nie dlatego, że angielskie powietrze sprzyja nauce angielszczyzny, a niemiecki najlepiej wchodzi do głowy w Berlinie. Sekret polega na otoczeniu się językiem ze wszystkich stron, zmuszeniu się do ciągłej interakcji z nim, nie tylko podczas lekcji. Możesz to częściowo zrobić też w domu – oglądając filmy z napisany w interesującym cię języku, słuchając muzyki, zmieniając język w internetowych serwisach, poznając nowe osoby online itp.

I miej przy tym wszystkim tyle frajdy, ile tylko możliwe!

Nie opanujesz języka, jeśli nie będziesz naprawdę lubił tego, co robisz. Naucz się więc… kochać uczenie się języka obcego. Skorzystaj z powyższych porad, by twoje dotychczasowe metody stały się bardziej urozmaicone, zaskakujące i by jak najmniej przypominały szare i nudne zajęcia szkolne. Powodzenia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena