Mój znajomy, Piotr chciał zapisać się na kurs językowy. Usiadł do komputera… wpisał szybka nauka języków obcych i w ciągu pół godziny miał już faworyta. Chociaż znalazł szkołę językową – nazwa niewiele mu  mówiła. On i tak zawsze wolał naukę metodą „szmery-bajery” niż tradycyjną.

Data dodania: 2010-09-06

Wyświetleń: 5320

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z pewnością i Ty byłeś kiedyś w takiej sytuacji i stałeś przed wyborem szkoły językowej.

Co jest dla Ciebie najważniejsze w wyborze kursu językowego?

Bliskość szkoły językowej od Twojego domu?

Godziny kursu?

Sama metoda?

Cena?

Atmosfera?

Powtórki, częstotliwość zajęć?

Doskonale rozumiem, że istotna może okazać się bliskość szkoły od Twojego domu jak i częstotliwość spotkań. Rdzeniem kursu jest jednak metoda. Musi pasować do Ciebie jak klucz do zamka.

Myślę, że nie ma jednej metody, która jest w stanie spełnić wszystkie Twoje marzenia. A ponieważ różnimy się od siebie, to każdy może znaleźć coś interesującego w różnych metodach nauczania. Jednak biorąc pod uwagę to, jak działa ludzki umysł i pamięć, jasne jest, że efektywna nauka powinna być zgodna z pracą Twojego mózgu oraz Twoją motywacją. Dlaczego?

Wiesz, że mózg ludzki ma 100 miliardów komórek? Każda komórka może dokonać dalszych 20.000 połączeń z innymi komórkami. W jednym z trzech mózgów, jakie posiada człowiek, mózgu ssaczym mieści się pamięć długoterminowa oraz uczucia i emocje. Gdy uczysz się przykładowo słów piosenki w ulubionym języku obcym, to odczuwasz ją emocjonalnie – podoba Ci się jej muzyka, słowa, rytm… . Zapamiętujemy bowiem szybciej i na dłużej wszystko, co emocjonalnie przeżywamy. A Twoje emocje łączą się z motywacją. Odkryj dwie popularne metody szybkiej nauki języków obcych i dowiedz się więcej o każdej z nich.

POZNAJ SITA LEARNING SYSTEM:

* Sita to nowoczesna metoda i technologia wspierania szybkiej nauki (i relaksu)

* Polega na stosowaniu specjalnego urządzenia – ciemne okulary z migającymi diodami i czujnikiem oddechu, które pomaga Ci się głębiej relaksować

* Została opracowana w Niemczech na Uniwersytecie Bundeswehry.

* Bazuje na tym, że gdy jesteś zrelaksowany, zapamiętasz słówka i zwroty znacznie szybciej

* Nadaje się dla każdego kto lubi się uczyć w relaksie.

Jeśli ktoś nie chce korzystać z urządzenia, to pozostaje mu podręcznik i kasety z lektorem czytającym tekst relaksu. Metoda jest połączeniem nowinki technologicznej i nauki tradycyjnej – praca z podręcznikiem i lektorem (zajęcia grupowe i indywidualne). Samodzielne powtarzanie materiału z urządzeniem – to także opcja do wykorzystania dla chętnych.

Tą metodą można nauczyć się głównie mówić, gramatyka jest omówiona bardziej powierzchownie. Metoda nie zakłada nauczenia kursanta umiejętności relaksowania się.

Niektórzy kursanci decydujący się uczyć tą  metodą, nie dostrzegają u siebie spodziewanych efektów w komunikowaniu się w wybranym języku. Powodem tego jest przede wszystkim brak umiejętności relaksowania się przez kursanta. Samo urządzenie nie zapewnia relaksu, który nadawałby się do nauki. Wielu kursantów zasypia podczas relaksu. Zastępuje go muzyka relaksacyjna i osoba nie powtarza w tym czasie materiału z poprzednich zajęć. I jest to jej minus.

Piotr był rozczarowany po odbyciu całego kursu.  Jego zniechęcenie wyniknęło z braku umiejętności komunikowania się. Jeśli jednak ktoś potrafi się relaksować, to wyniesie maksimum korzyści z nauki tą metodą.

Nieco inne  wrażenia miała Karolina. Dziennikarka. Pasjonatka swojego zawodu. Spieszyła się bardzo próbując sprawnie zaparkować samochód, co nie było łatwą sprawą. A cenne minuty zajęć upływały bez jej udziału…

ODKRYJ METODĘ CALLANA:

Metoda Callana – (Callan Method), czyli mów, mów, mów coraz szybciej! Próbowałeś uczyć się kiedyś angielskiego tą metodą?

Opracowano ją  70 lat temu  w celu nauczania wyłącznie języka angielskiego.

Jest stosowana na całym świecie do dzisiaj. Ma opinię, że nauczy angielskiego każdego niezależnie od wieku i narodowości. Od niedawna można tą metodą nauczyć się także języka niemieckiego (Direkte Methode Deutsch)  oraz włoskiego (Italiano Metodo Diretto).

* Metoda Callana to szybkie zadawanie pytań przez lektora.

* Kursant odpowiada równie szybko prawie bez zastanawiania się.

* Nie ma tu miejsca na relaks – jest adrenalinka!

Dlatego Karolina tak bardzo spieszyła się na kurs, bo jej grupa już odpowiadała na liczne pytania lektora. Tam jednak warto przychodzić punktualnie. Liczy się szybkość i trening pamięci, ponieważ taki sposób nauki czegokolwiek, wymaga ogromnej koncentracji i całkowitego skupienia. Nie ma mowy o pogawędkach czy zadawaniu pytań nauczycielowi.Dlaczego?

Bo zadawanie pytań spowalnia proces nauki, a główną zaletą tej metody jest mówienie 4-krotnie szybciej niż innymi metodami. Grupa skupiona jest wyłącznie na rozumieniu pytań nauczyciela i  na tempie swoich odpowiedzi.

Gdy jakiś czas potem spotkałam ponownie Karolinę w kawiarni, zapytałam ją o wrażenia z kursu Callana.

Sprawdź jakie były jej wrażenia:

* Metoda sama w sobie jest interesująca, ale słownictwo jest przestarzałe, więc w zawodach takich jak dziennikarz, polityk, negocjator, sprzedawca –  mało przydatne (zmodyfikowany program i słownictwo nosi nazwę – Direct English, czyli Metoda Bezpośrednia).

* Niepotrzebny stres – nauczyciel wskazuje osobę, która ma odpowiedzieć – za dużo adrenaliny.

* Powtarzanie słów niekiedy bez ich rozumienia nie odpowiada każdemu a takie może być jedno z poleceń lektora.

* Kurs tą metodą nie jest przeznaczony dla osób całkowicie początkujących. Trzeba posiadać jakieś podstawowe wiadomości z angielskiego, by radzić sobie w grupie.

* Metoda ta świetnie ćwiczy pamięć przez ciągłe powtarzanie słów i gotowych struktur zdaniowych, i jeśli właśnie na tym Ci zależy w nauce języka, to jest to metoda dla Ciebie.

Skąd jednak dowiesz się jaka metoda jest optymalna dla Ciebie? Odpowiedź wydaje się trudna, jest jednak bardzo prosta. Pomyśl chwilę w jaki sposób lubiłeś się i lubisz się nadal uczyć czegoś, co Cię ciekawi?  W sposób szkolny, na wyjeździe, w towarzystwie, nietypowo, rozrywkowo? I jeśli już wiesz, wybierz odpowiedni sposób nauki.

Jako ekspert od nauki języków obcych powiem Ci jedno – wybierzesz właściwie, gdy określisz dokładnie swój Największy SEKRET Nauki Języków, czyli PO CO dokładnie chcesz się nauczyć akurat tego języka ?

Polecam Ci zrobienie pewnego ćwiczenia. Może Ci pomóc w wyborze Twojego celu nauki danego języka. Stosuję je bardzo często w różnych sytuacjach. Zrób to teraz.

* Weź kartkę i  podziel ją na pół.

* STOP: Użyj do pisania kilku kolorowych pisaków – w ten sposób zaprosisz do współpracy Twoją prawą półkulę – ona bardzo lubi kolory, emocje, skojarzenia …

* Po jednej stronie napisz – Uczę się jęz. ……. (tu wpisz nazwę preferowanego języka obcego) – a po drugiej – Ponieważ ….. i zacznij wymieniać wszystkie powody, które przychodzą  Ci do głowy  (kolejność nie ma znaczenia).

* Zaznacz teraz jeden lub kilka powodów, które przekonują Cię najbardziej do nauki wybranego przez  Ciebie języka obcego.

* Przyjrzyj się temu przez parę minut, może dopiszesz coś jeszcze albo wykreślisz?

* Może się okazać, że właśnie określiłeś swój  CEL nauki języka.

Podsumowując:

1. Przedstawione powyżej metody nauki języków obcych – Sita Learning System i metoda Callana różnią się od siebie znacznie sposobem prezentowania materiału jak i nauczania.

2. Uważam, że obie metody nadają się dla różnych kursantów, którzy wolą zupełnie odmienne podejście do nauki języka.

3. Jeśli Twoja motywacja do nauki zakłada spokojne tempo wykorzystując technologię, muzykę, pracę z podręcznikiem, to z pewnością metoda Sity jest dla Ciebie.

4. Zupełna innowacja, spora dawka adrenaliny, całkowita koncentracja i niezły trening pamięci czeka  Cię na zajęciach metodą  Callana.

5. To metoda dla osób z określoną motywacją do osiągnięcia konkretnego celu, zdeterminowanych i wytrzymałych. Powinni mieć także podstawy języka angielskiego.

6. To metoda, która określam – Woda drąży skałę. (Przez ciągłe powtarzanie zwrotów i gotowych struktur kursant opanowuje przydatne słownictwo).

Wybierając swoją metodę nauki języka zawsze zastanawiaj się, jaki sposób nauki bardziej odpowiada Tobie. Żadna metoda nie jest idealna. O każdej możesz  usłyszeć pozytywne i negatywne opinie. Najważniejszą opinią dla Ciebie jest Twoja własna. Słuchaj siebie, swoich potrzeb i preferencji. Pozdrawiam i życzę inspirującego Cię języka do nauki!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena