Próbując odpowiedzieć na to pytanie w pierwszej kolejności warto poznać kilka najważniejszych faktów związanych z językiem chińskim. Dla kogoś, kto zainteresowany jest kulturą Chin język chiński będzie fascynujący i najważniejszy na świecie.

Data dodania: 2016-11-28

Wyświetleń: 920

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy j. chiński jest najważniejszym językiem świata?

Nauka języka chińskiego jest bardzo ściśle powiązana z poznawaniem niezwykłej kultury tego kraju. Doświadczenie i wiedza bardzo dużej liczby pokoleń Chińczyków zawarte są w znakach chińskich, które skądinąd dla człowieka z Europy wyglądają nieco tajemniczo. Zaciekawienie kulturą chińską wzbudza zainteresowanie nauką tego języka.

Z licznych ciekawostek na temat języka chińskiego należy wspomnieć o takiej, że w rzeczywistości język ten składa się około ośmiu dialektów. Jest to język tonalny, dlatego jedna sylaba może być wypowiedziana nawet czterema tonami. Oczywiście w każdym przypadku będzie ona miała inne znaczenie. Jeśli chodzi o zapis takiej sylaby to każdorazowo będzie ona zapisana przy pomocy innego znaku. Język chiński składa się z około pięćdziesięciu tysięcy znaków. Przeciętny Chińczyk podczas jednego dnia używa ich około dziesięć procent z tej liczby. Jedno słowo jest zazwyczaj zapisywane za pomocą jednego, dwóch znaków. W języku chiński nie występują odmiany, dlatego gramatyka tego języka, której praktycznie nie ma, jest prosta.

Coraz więcej osób na całym świecie myśli o tym, aby podjąć naukę języka chińskiego. Na wzrost zainteresowania tym językiem mają wpływ czynniki ekonomiczne. Osoba znająca język chiński ma możliwość osiągania wysokich zarobków. Kolejną przyczyną wzrostu zainteresowania językiem chińskim jest chęć rozwijania swoich pasji, oraz zainteresowań. Co roku spora liczba osób podejmuje trud nauki tego niezbyt prostego do nauki języka obcego. Język chiński dla około półtora miliarda osób na całym świecie jest pierwszym językiem. Według statystyk językiem chińskim posługuje się, na co dzień największa liczba osób na świecie. Jeśli natomiast chodzi o obcokrajowców, którzy posługują się językiem chińskim to ich liczba nie jest już tak imponująca i wynosi około trzydzieści milionów osób na całym świecie. China to jedna z najpotężniejszych gospodarek światowych. Pod względem szybkości pod względem rozwoju jest zaraz po Stanach Zjednoczonych. Jest to kraj, który eksportuje najwięcej na świecie, a pod względem importu zajmuje drugie miejsce na świecie. W Azji język chiński zyskał miano języka najczęściej używanego w biznesie.

Nauka języka chińskiego jest trudna i tak naprawdę trwa ona przez całe życie. Nauka tego języka wymaga ogromnej systematyczności i motywacji. Uczyć się języka chińskiego można na bardzo wiele sposobów. Najważniejsze jest to, aby sposób nauki dostosowywać do swoich indywidualnych możliwości. Bardzo dobre efekty daje nauka z native speakerem (chiński na https://preply.com/pl/). Powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na naukę chińskiego jest oczywiście biznes i handel międzynarodowy. Nie maleje również zainteresowanie tym krajem pod względem turystycznym. Rozwój turystyki jest także związany z tym, że spora liczba mieszkańców Chin coraz częściej odwiedza kraje europejskie w tym i Polskę. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na osoby pracujące w branży turystycznej, które posługują się językiem chińskim. Niektórzy decydują się na naukę języka chińskiego, ponieważ są żywo zainteresowani kulturą i tradycjami tego kraju. Nauka chińskiego może być bardzo ciekawa, ponieważ nieodłącznie wiąże się z poznawaniem zwyczajów, historii i filozofii tego odległego kraju. Pismo chińskie jest jednym z najstarszych na świecie. Jest ono używane nieprzerwanie od wielu tysięcy lat.

Wiele faktów składa się na to, że o języku chińskim można powiedzieć, iż jest jeden z najważniejszych języków na świecie. W tym języku oprócz Chin mówi się również w innych państwach azjatyckich takich jak: Makao, Singapur, Malezja, niektóre części Indonezji, oraz Tajwan. Język chiński jest ojczystym językiem dla około jednej czwartej ludności świata. Już ten fakt stawia go na bardzo wysokiej pozycji na liście najważniejszych światowych języków. Gospodarka Chin jest druga pod względem wielkości na świecie. Chińczycy produkują bardzo dużo towarów, których używamy, na co dzień. Posługując się językiem chińskim będziesz zrozumiany w większości rejonów w Azji. Natomiast znajomość chińskiego i umieszczenie tego faktu w swoim Curriculum Vitae to nie tylko powód do dumy, ale wymierne korzyści natury finansowej. Znajomość języka stwarza także zupełnie nowe możliwości na podjęcie pracy. Nie tylko potencjał gospodarczy jest elementem, który przyciąga ludzi zainteresowanych nauką chińskiego. Chiny to doskonała orientalna kuchnia z bardzo dużą ilością warzyw, oraz bogactwo smaków i aromatów. Znajomość chińskiego jest wręcz konieczna, jeśli chcesz udać się w podróż do tego kraju. Jest to jeden z ważniejszych języków obcych w naszym kraju, ponieważ około trzydzieści procent małych i średnich przedsiębiorstw w różnych formach współpracuje z Chinami. Zainteresowanie pracownikami, którzy posługują się językiem chińskim wzrasta. Mogą oni liczyć na zatrudnienie w wielu branżach. Osoby znające język chiński będą też w stanie zrozumieć tamtejsze podejście do sprawa biznesowych i specyficzną kulturę.

Podsumowując można z całą stanowczością powiedzieć, że język chiński plasuje się w czołówce najważniejszych języków świata i inwestycja w jego nauka zawsze będzie inwestycją trafioną.

Licencja: Creative Commons