Znajomość języka angielskiego jest w obecnych czasach absolutnym musem, czy to w życiu prywatnym czy zawodowym. Każdy na co dzień, świadomie lub nie, ma do czynienia z językiem angielskim w różnej formie.

Data dodania: 2011-09-29

Wyświetleń: 1603

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mogą to być slogany reklamowe, piosenki, bądź wyrażenia, które weszły do języka polskiego w niezmienionej formie. W środowisku zawodowym najczęstszym przykładem wykorzystania języka angielskiego może być korespondencja handlowa począwszy od najmniej formalnych emaili poprzez zapytania ofertowe, zamówienia kończąc na umowach cywilnoprawnych. Ta wszechobecność języka angielskiego wymaga już nie tylko od pracowników ale od większości ludzi umiejętności komunikatywnego posługiwania się językiem. Pytanie, które każdy powinien sobie teraz zadać powinno brzmieć: jak mogę nauczyć się tego języka?

W grupie raźniej

Najprostszym sposobem może być po prostu rozpoczęcie nauki na kursie języka angielskiego. Nauka w grupie ludzi mających ten sam główny cel, tj. nabycie wiedzy umożliwiającej swobodną rozmowę może być niezwykle motywująca. Dodatkowym atutem kursów językowych jest ich cena, przeważnie niższa ze względu na liczbę osób partycypujących. Należy jednak pamiętać, że aby uczyć się efektywnie, grupa nie powinna liczyć więcej jak sześć osób. Sześcioosobowa grupa pozwala na optymalne wykorzystanie czasu na zajęciach przez wszystkich słuchaczy.

100% uwagi tylko dla mnie

Niektórzy z nas nie potrafią jednak efektywnie uczyć się kiedy w około jest tyle rozpraszaczy. Dla takich osób najlepszym wyjściem z sytuacji będą lekcje indywidualne. W przeciwieństwie do kursów grupowych, lekcje sam na sam z nauczycielem są gwarancją przyswojenia oraz natychmiastowego wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce tj. poprzez wykorzystanie ćwiczeń typu ‘podział na role’. Niewątpliwym atutem zajęć indywidualnych jest stuprocentowa uwaga lektora poświęcona tylko jednej osobie. Niestety taki luksus niesie ze sobą znaczne zwiększenie nakładów finansowych poświęconych na doskonalenie swoich umiejętności językowych.

Czynnie słuchać, czynnie mówić

Stosunkowo nowym sposobem nauki języka angielskiego oferowanym przez liczne portale jest nauka poprzez czynne słuchanie. Portale te oferują szereg nagrań audio i video, które mają na celu podnieść nasze kompetencje językowe, głównie w zakresie komunikowania się. I tak, logując się na stronę wybieramy temat nagrania w zależności od naszych upodobań. Po wybraniu tematu, naszym zadaniem jest odsłuchanie nagrania i/lub obejrzenie krótkiego filmiku a następnie uzupełnienie załączonych ćwiczeń. Atutem takiej formy nauki jest niewątpliwie ciągły kontakt z językiem mówionym tzw. real English. Ten sposób na naukę języka może okazać się nietrafiony, w przypadku osób, które nie są typem samouka.

Co wybrać?

Rynek usług językowych jest zalany przeróżnymi, innowacyjnymi bardziej lub mniej, sposobami na przyswojenie języka obcego. Mogą to być kursy angielskiego, prywatne lekcje lub nauka języka przez Internet. Wybór odpowiedniej dla nas metody jest podyktowany kilkoma czynnikami, przede wszystkim jednak należy rozważyć czy jestem w stanie uczyć się sam/a. Z punktu widzenia finansowego, uczenie się w domu ma najwięcej zalet, jednak jeżeli nie potrafimy naprawdę skupić się na jednej czynności może lepiej będzie jeżeli spróbujemy kursów językowych. Jest to korzystna relacja ceny do jakości. W przypadku, kiedy wydatki finansowe nie są najistotniejsze warto skorzystać z pomocy doświadczonego prywatnego lektora. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena