Polacy coraz częściej robią zakupy w zagranicznych e-sklepach. Zachęca ich do tego większy wybór towarów, których ceny bywają kusząco niskie. Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z dokonywaniem płatności w sieci, warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje konto walutowe.

Data dodania: 2017-07-29

Wyświetleń: 1263

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oszczędność

Aby zaoszczędzić pieniądze i uchronić się od kosztów przewalutowania, opłaca się otworzyć konto walutowe wraz z przypisaną do niego kartą. Wówczas należy samodzielnie zaopatrywać się w obcą walutę i zasilać nią konto. Najbardziej korzystne kursy stały się domeną kantorów internetowych gwarantujących bezpieczeństwo i wygodę. Konto powinno być tanie w prowadzeniu i użytkowaniu. Szczególnie istotny wydaje się tzw. spread, czyli różnica pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży konkretnej waluty. Im niższy wskaźnik, tym więcej oszczędzamy. Dodatkowo jeśli skończą się nam środki na koncie walutowym można błyskawicznie zamienić złotówki na walutę. Dokonuje się tego poprzez przelew z konta złotówkowego (z przewalutowaniem według kursu obowiązującego w banku) lub przez kantor internetowy.

Warunki

Na rynku polskim można obecnie założyć konto walutowe w czterech walutach – w euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich i funtach brytyjskich. Można otworzyć kilka kont, uzupełniając je według uznania lokatą walutową. Jej oprocentowanie należy do najniższych przez co wydaje się bardzo wygodnym sposobem przechowywania gotówki w obcej walucie, jeśli chcemy przeczekać niekorzystny kurs.

Karta walutowa

Przysługuje ona posiadaczom konta walutowego. Wówczas transakcje w euro, dolarach czy funtach nie podlegają prowizji za przewalutowanie. Płacąc bezgotówkowo za zakupione produkty, wydajemy rzeczywiście tyle, ile kosztował dany towar albo usługa - bez dodatkowych kosztów. Banki zwykle nie pobierają opłaty za prowadzenie konta walutowego, należy jednak uiścić opłaty za karty płatnicze. Pobiera się je w złotówkach lub w walucie, w jakiej mamy konto. Często pierwszy rok używania karty jest darmowy. Karta do rachunku to oczywiście usługa dodatkowa, jednak bardzo przydatna.

Przelewy walutowe

Przelew europejski w euro, w tzw. systemie SEPA kosztuje zwykle 5-10 zł. Opłaty za przelewy w innych walutach i poza Unię Europejską bywają o wiele wyższe. Zlecając wykonanie przelewu należy wskazać płatnika i wybrać jedną z trzech dostępnych opcji: OUR - nadawca pokrywa wszystkie koszty, BEN - koszty pokrywa odbiorca lub SHA – współdzielenie kosztów przelewu.

Internet otwiera wiele nowych możliwości związanych z zagranicznymi zakupami. Pozwala na nabycie towarów niedostępnych w naszym kraju. Pomaga w tym posiadanie konta walutowego chroniącego przed kosztami przewalutowania. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena