Spośród całego wyposażenia rowerowego oraz odzieży to spodenki rowerowe zdecydowanie odpowiadają za w ogromnej mierze zarówno za jakość jak i za komfort naszej jazdy.

Data dodania: 2017-06-28

Wyświetleń: 906

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Luźne spodenki rowerowe – jak je wybrać?

Nawet niewielka skaza materiału czy szwów w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do tego czy z przejażdżki będziemy wracać obolali i zniechęceni do dalszej jazdy czy pełni zapału nie będziemy mogli doczekać się kolejnego wyjazdu.

 

Właśnie dlatego spodenki rowerowe to element garderoby na którym nie warto przesadnie oszczędzać. Modele spodenek zazwyczaj podzielone są na te bardziej obcisłe jak i spodenki luźne. W tym artykule postaramy się wybrać właściwe luźne spodenki rowerowe, tak by spełniały nasze oczekiwania.

 

Na prawidłowy wybór spodenek rowerowych ma wpływ ilość czasu jaką spędzamy w siodełku, dlatego jeżeli już po chwili odczujemy, że coś jest nie tak, to znak, że nasze spodenki nie sprawdzą się podczas dłuższych wyjazdów. Kupując luźne spodenki rowerowe, nieco inaczej niż w przypadku modeli obcisłych, powinniśmy zwrócić uwagę na to by wkładki były wpinane lub by w ogóle ich nie było. Przemawiają tutaj względy praktyczne. Spodenki z wkładką zamocowaną na stałe musimy prać po każdym zakończonym treningu czy wycieczce, co może mieć szkodliwy wpływ na jakość i materiał samych spodenek, które po częstym praniu mogą stracić swoją elastyczność. W przypadku spodenek z wyjmowanymi wkładkami, możemy wyprać tylko wkładkę i znacząco wydłużyć żywotność samych spodenek rowerowych.

 

Nawet jeżeli znajdziemy świetny model spodenek, które nie będą wyposażone w wkładkę to dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie nawet najtańszych obcisłych spodenek z wkładką i ubierać je pod spodenki luźne. Jazda bez wkładki na dłuższych dystansach nie jest zalecana, bowiem poza oczywistym spadkiem komfortu narażamy się również na groźne otarcia i odgniecenia. Wkładki rowerowe posiadają również właściwości antybakteryjne – nieocenione podczas długich dystansów w rożnych warunkach pogodowych.

 

Bardzo istotny jest również krój spodenek, które mimo że z nazwy „luźne” nie mogą być zbyt luźne, by materiał się nadmiernie nie zaginał i nie powodował obtarć. Spodenki rowerowe nie mogą być także zbyt obcisłe, zwłaszcza w miejscach, w których najbardziej pracują, tj. napinają się mięśnie. Warto w takiej sytuacji poszukać spodenek, których krój nam odpowiada, lecz posiadają również specjalne wkładki z elastycznego materiału w najbardziej newralgicznych punktach. Zwróćcie również uwagę na zakończenia nogawek, by były lekko rozszerzone lub posiadały system do regulacji by dało się je dopasować do swoich potrzeb.

 

Spodenki rowerowe w kroku powinny zostać wyposażone w panel z grubszego materiału, który zapobiegać będzie nadmiernemu wycieraniu. Również tył spodenek powinien zostać wyposażony w panel rozciągliwego materiału, by dobrze dopasować je do swojej sylwetki i zapobiec przesuwaniu się podczas przyjmowania równych pozycji na rowerze. Zwróćcie również uwagę na kieszenie i nie kierujcie się zasadą im więcej tym lepiej, bowiem mają one być praktyczne i dobrze przemyślane, by nie zniekształcały kroju spodenek lub nie powodowały wbijanie się schowanych w nich przedmiotów w ciało rowerzysty.

 

Istotnym ułatwieniem dopasowania spodenek jest również regulacja w pasie oraz wykończenie talii materiałem, który będzie zapobiegał przesuwaniu się materiału. Przyjrzyjmy się również materiałom, z których spodenki zostały uszyte. Na rynku znajdziemy materiały oddychające, wodoodporne, itd. jednak bardzo dobrym rozwiązaniem będą spodenki wykonane z lekkiego i dosyć uniwersalnego materiału, który znacznie lepiej możemy dostosować do panujących warunków atmosferycznych.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena