Narodzenie się instynktu ojcowskiego
W przypadku kobiet łatwiej przygotować się do macierzyństwa, bo poród poprzedza długa ciąża, w czasie której matka nosi pod sercem swoje dziecko i już poniekąd nawiązuje z nim więź. Mężczyźni do tacierzyństwa przygotowują się więc bardziej teoretycznie, niż praktycznie, a niekiedy wręcz wcale. W efekcie ojcostwo właściwie spada na ojca jak przysłowiowy grom z jasnego nieba. Nie oznacza to jednak, że nie potrafią stać się dobrymi ojcami, bo wszystko zależy od ich nastawienia i uczuć.
Ojciec przed porodem
Mężczyzna podczas ciąży kobiety powinien z troską się nią zajmować. Dbając o matkę dziecka, dba przecież o samo dziecko. Wspólne wizyty w czasie badań i wykonywania ultrasonografu to podstawa. Przyszły ojciec powinien również zbliżać się do brzucha matki i nawiązywać więź z dzieckiem, na przykład przez dotyk i rozmowy.
Ojciec przy porodzie
Według jednego stanowiska ojciec nie powinien znajdować się przy porodzie, bo w ten sposób zaczyna tracić zainteresowanie matką. Według drugiego stanowiska ojciec przy porodzie powinien się znajdować, bo w ten sposób kształtuje więź z dzieckiem i uczestniczy w jego życiu od jego pierwszych chwil na świecie. To jednak, czy ojciec się przy nim znajduje, czy też nie, to w głównej mierze jego decyzja. Powinien on ją podjąć świadomie i dobrowolnie. Mężczyznę z pewnością nie określa się jako dobrego lub złego ojca tylko po tym, czy uczestniczył czy porodzie. Mimo wszystko mężczyźni coraz częściej i coraz chętniej decydują się na ten krok. Odgrywają oni również rolę kamerzystów, tworzących film z przyjścia na świat syna lub córki.
Ojciec po porodzie
To, co wydawało się czymś wielkim przed porodem, po porodzie okaże się czymś naprawdę niewielkim. Ojciec to osoba, która wprowadza w świat, odgrywa rolę autorytetu, uczy i wychowuje. Mężczyźni słyną z ducha ambicji i rywalizacji, którego zaszczepiają również w swoich synach i córkach. Najlepiej metodą prób i błędów sięgnąć do swojego dzieciństwa, okazującego się skarbnicą wiedzy i jawić się dla swojego dziecka kimś takim, którym to dziecko pragnie się stać.