Doradca finansowy a inwestycyjny, nazwy oby tych profesji niewiele się różnią, dlatego osoby, które nie miały wcześniej związku z podobnymi usługami mogą pomylić zakres obowiązków i umiejętności obu przedstawicieli. Czym więc różni się doradca finansowy od inwestycyjnego?

Data dodania: 2017-05-31

Wyświetleń: 891

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Doradca finansowy – kto to?

Doradcą finansowym może być praktycznie każdy, brak tu większych wymogów w postaci licencji czy pozwoleń – w praktyce oznacza to, że zatrudniając taką osobę, nie możemy być w żadnym stopniu pewni co do jego umiejętności, doświadczenia, wiedzy czy kwalifikacji. W najprostszym tłumaczeniu doradca finansowy to sprzedawca produktów finansowych. Jego zadaniem jest oferowanie nam konkretnych produktów, oraz wyjaśnienie jak dokładnie działają, nie ma on jednak uprawnień by zajmować się doradztwem inwestycyjnym. Dobra doradca finansowy powinien dokładnie przeanalizować potrzeby klienta, jego profil inwestycyjny i na podstawie tych przesłanego zaoferować mu konkretne rozwiązania ze swojej ofert. Trzeba jednak pamiętać, że oferuje on produkty, za sprzedaż których dostaje prowizję, leży więc w tym jego interes finansowy, który nie zawsze będzie pokrywał się z potrzebami klientów. Doradca jest zawsze opłacany przez firmę, na zlecenie której wykonuje usługi i to w jego interesie działa.

Kim jest doradca inwestycyjny?

To tytuł, który odnosi się jedynie do osób posiadających oficjalną licencję Komisji Nadzoru Finansowego – uzyskanie jej nie jest łatwe, wymaga bowiem zaliczenia 3 stopniowego egzaminu. Licencjonowany doradza posiada wiedzę z zakresu:

  • rynku i instrumentów  finansowych,
  • zagadnień związanych z prawnym aspektem inwestowania,
  • statystyki i wartości pieniądza w czasie,
  • ekonomii,
  • finansów przedsiębiorstw,
  • rachunkowości,
  • analizy i wyceny instrumentów dłużnych, udziałowych a także pochodnych czy alternatywnych,
  • zarządzania finansami,
  • etyki rynku kapitałowego.

Trzeba przyznać, że nie jest egzamin prosty  o czym najlepiej świadczy fakt, że na polskim rynku działa jedynie ponad 300 licencjonowanych doradców inwestycyjnych. Posiadanie takiej licencji daje prawo do doradzania osobom trzecim w zakresie inwestowania pieniędzy w konkretne instrumenty finansowe – na zlecenie klienta może on też wskazać rozwiązania prowadzące do lepszego zarządzania finansami i oszczędnościami. W najprostszych słowach, doradca inwestycyjny ma wskazać swoim klientom w co powinni inwestować by na takiej inwestycji zarobić. Możemy tez powierzyć doradcy nasze finanse, które za nas zainwestuje. Jest to oczywiście usługa odpłatna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena