Długo zastanawialiśmy się, czy można stworzyć ranking, na jaki się odważyliśmy. Problemem jest dość duża liczba startujących kandydatów, ponieważ łącznie w Norwegii znajduje się blisko 1200 fiordów.

Data dodania: 2017-04-29

Wyświetleń: 1756

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ranking fiordów jakie warto zobaczyć w Norwegii

Norwegia ma łączną powierzchnię 385 252 km² i liczy 5 165 802 mieszkańców (2015). Graniczy ze Szwecją niemal na całej długości granicy. Długa, mierząca ponad 20 tys. kilometrów linia brzegowa znana jest z charakterystycznych zatok, czyli fiordów, które będziemy opisywać w dalszej części artykułu.

1. Nærøyfjord
Miejsce pierwsze zajmuje Nærøyfjord. Nie powinna być to szokująca informacja dla tych, którym udało się zobaczyć tą zatokę na żywo podczas wycieczki do Norwegii. To jeden z najbardziej spektakularnych fiordów na świecie. Jego szerokość w najwęższym miejscu, to zaledwie 250 metrów. Dech w piersiach zabiera fakt, że fiord ten otoczony jest wysokimi górami. Jego urok najłatwiej docenimy podczas rejsu po fiordzie. Turyści odwiedzający to miejsce przez cały sezon odwiedzają również sąsiednie Aurlandsfjorden i Flåm. Taki rejs to punkt obowiązkowy w programie każdego turysty wybierającego się w ten zakątek świata.

2. Sognefjord
Zasłużone miejsce na naszej liście. Jest to najdłuższy fiord Norwegii, a zarazem najdłuższy fiord na świecie. Jest to doskonałe miejsce, aby w jednej okolicy, zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej ciekawych elementów natury, spotykanych tylko w Norwegii. W pobliżu znajduje się Jostedalsbreen – lodowiec, który ogłoszony został mianem największego na kontynencie europejskim oraz najwyższy szczyt Norwegii - Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.).

3. Geirangerfjord
Fiord ten (podobnie jak jego poprzednik opisany na pierwszym miejscu) znajduje się na Liście UNESCO. Zatokę tą cechuje surowość i naturalność. Majestatu dodają mu wodospady takie jak: Brudesløret (w tłumaczeniu „Ślubny Welon”) i De syv søstrene („Siedem Sióstr”). Wybierając się na rejs w okolice Geirangerfjord zobaczymy wówczas nie tylko wodospady, ale i zachwycający górski krajobraz wokół fiordu.

Podsumowując.
Norwegia to bajkowa kraina wąskich, wcinających się w strzeliste wzgórza fiordów, nietopniejących lodowców, wodospadów spływających kaskadami po zboczach gór. Dzika i surowa natura dostępna jako nieliczna na świecie, to nie jedyne zalety tego miejsca — spektakularne budowle i kultura mieszkańców wzbogacają niesamowite wrażenia. Norwegia może być idealnym miejscem na urlop dla osób, których nie satysfakcjonuje tygodniowe leniuchowanie na plaży i duża ilość słońca.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena