Gdyby zapytać przypadkowo napotkane osoby o to, który kanion jest najgłębszy na świecie, prawdopodobnie najczęściej padałaby nazwa Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Tymczasem najgłębszy kanion znajduje się w południowym Peru, ok. 160 km na północny zachód od miasta Arequipa.

Data dodania: 2017-06-08

Wyświetleń: 1205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Colca – najgłębszy kanion na świecie

Kilka przydatnych liczb i informacji

Kanion Colca, bo o nim mowa, jest pozostałością po prastarej rzece, z której obecnie pozostał tylko górski strumień. Ma on długość 120 km, a różnica poziomów między jego początkiem a końcem wynosi aż 2 100 m. Zbocza z jednej strony wznoszą się na wysokość ponad 3 200 m ponad poziom rzeki, z drugiej 4 200 m. Co ciekawe, według oficjalnych danych Colca jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado! Nic dziwnego, że każdy chce zobaczyć to miejsce na własne oczy. Kanion Colca odwiedza każda zorganizowana wyprawa do Peru, pełno jest też turystów, którzy przyjeżdżają tu na własną rękę.

 

Polacy w Kanionie Colca

W 1981 roku miało miejsce pierwsze przepłynięcie kajakiem Kanionu Colca. Dokonała tego ekspedycja Polaków z Piotrem Chmielińskim i Andrzejem Piętkowskim na czele. Naszym rodakom udało się pokonać niezdobyty dotąd, ponad stukilometrowy odcinek rzeki Colca oceniany miejscami na najwyższy stopień trudności. Wyczyn ten porównywany jest ze zdobyciem Mount Everestu i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. W 2016 roku przy wejściu do kanionu od strony Cabanaconde ustawiono tablicę informującą o tym wydarzeniu. Nasi rodacy pozostawili po sobie także inną pamiątkę – nadali nazwy niektórym obiektom w kanionie, które zostały zatwierdzone przez Instytut Geograficzny w Peru np. Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków, Kanion Czekoladowy. W samym Cabanaconde Polacy są bardzo dobrze znani, jest nawet ulica Polska.

 

Kanion Colca skrywa wiele niewyjaśnionych do dzisiaj tajemnic. W jego ścianach znajdują się ukryte jaskinie, grobowce, inkaskie umocnienia oraz tzw. kolki – niewielkie, wykute w skałach lub znajdujące się na skalnych platformach pomieszczenia, które służyły starożytnym Inkom jako magazyny, w których przechowywano żywność. W języku zamieszkujących niegdyś tę krainę plemion nazwa „colca” oznaczała „pieniądze” lub „spichlerze na zboże”. Legenda głosi, że w dolnej części rzeki Colca ukryty został legendarny skarb Inków. Wyprawa do Peru jest dobrą okazją, żeby to sprawdzić.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena