Długa zima, pochmurne i krótkie dni nie zachęcają do wypoczynku. Często więc zadajemy sobie pytanie: Dokąd wyjechać na urlop?

Data dodania: 2018-04-30

Wyświetleń: 593

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zamiast do ciepłych krajów, może do Norwegii?

Jeśli jesteśmy zwolennikami słońca, ciepłej wody i wysokich temperatur to zimą mamy do wyboru ciepłe kraje. Biura podróży oferują wyjazdy do Afryki. Można wybrać więc Egipt, Maroko czy Tunezję. Coraz popularniejszym miejscem na wypoczynek zimą jest również Kenia. Można zdecydować się na urlop na Wyspach Kanaryjskich, gdzie temperatura przez cały rok wynosi średnio 20 – 25 stopni. Ponadto osoby aktywne, mogą tam uprawiać windsurfing, kitesurfing, czy surfing.

W okresie jesienno – zimowym ciepłe kraje cieszą się dużym zainteresowaniem, ze względu na atrakcyjne ceny, piękne plaże, ciepły i przyjazny klimat oraz niezbyt długi lot samolotem.

Jeśli jednak nie zależy nam na wykupieniu wczasów w niskiej cenie, to można zdecydować się na urlop w Tajlandii. Zimą jest tam sucho i ciepło. Miejsce to oferuje lazurowe wybrzeże i szerokie, piaszczyste plaże.  Innym atrakcyjnym turystycznie kierunkiem jest Kuba czy Dominikana. Lazurowe morze Karaibskie, białe plaże, kokosowe palmy i te kurorty,  do których z chęcią powracamy.

W okresie letnim, w przeciwieństwie do klimatu panującego w naszym kraju, lista kierunków z gwarancją ciepłej i słonecznej pogody jest bardzo długa.

Może jednak Skandynawia?    
Z roku na rok kraje skandynawskie stają się coraz bardziej popularnym kierunkiem i zyskują coraz szersze grono osób, które decydują się tam spędzić weekend, kilka dni czy urlop. Dlatego może właśnie warto wybrać się na północ, np. do Norwegii, która potrafi oczarować niepowtarzalnymi widokami przez cały rok. Kraj ten oferuje piękny, urozmaicony krajobraz: góry,  wodospady, lodowce, fiordy czy urokliwe osady rybackie.  
Norwegia jest rajem dla miłośników pieszych wędrówek. Warto więc poznać listę atrakcji turystycznych i miejsc, godnych zobaczenia.

Najpiękniejszą wizytówką Norwegii są fiordy.
To wyjątkowe dzieło przyrody, powstałe w epoce lodowcowej. Charakteryzują się głębokimi zatokami wcinającymi się w głąb lądu. Jednymi z najpiękniejszych fiordów są Lysefjord, Sognefjorden i Geirangerfiord, gdyż zachwycają bajkowymi widokami. Turkusowa woda otoczona górskimi szczytami sprawia, że zapiera dech w piersiach.
Jeśli jesteśmy miłośnikami mocnych wrażeń to z całą pewnością trzeba zobaczyć Kjeragbolten i Preikestolen. Kjeragbolten to słynny głaz zaklinowany pomiędzy skałami.  Preikestolen to wysoki klif, tworzący skalną platformę położoną nad Lysefiorden, Innym miejscem, które warto zobaczyć jest Trolltunga, czyli bardzo mocno wysunięta skała z niepowtarzalnym widokiem.

Kolejna atrakcja Norwegii, którą warto zobaczyć to dolina wodospadów Husedalen oraz lodowiec Jostedalsbreen. W całej Norwegii jest ich około 1600.

Dla miłośników pieszych górskich wędrówek propozycją są góry Jotunheimen. Skaliste góry urzekają swoim pięknem, a do zdobycia są szczyty Galdhøpiggen i Glittertind.

Kolejną atrakcją, którą można obejrzeć przy sprzyjających warunkach atmosferycznych jest zorza polarna. na całym terenie tego skandynawskiego państwa. Ze względu na bliskie położenie Norwegii od bieguna, można tu doświadczyć zatarcia granic między dniem a nocą.

Będąc w Norwegii trzeba zobaczyć Lototy.
Jest to archipelag położony na Morzu Norweskim, około 300 km za kołem podbiegunowym. Archipelag ciągnie się na długości 112 km. W jego skład wchodzą cztery większe wyspy (Austvågøy, Vestvågøy, Flakstadøy, Moskenesøy) oraz setki mniejszych.

Należy podkreślić, że norweskie krajobrazy wyjęte prosto z bajki, można podziwiać zarówno latem, jak i zimą.

Może warto więc rozważyć dokąd wybrać się na urlop? Zamiast wylegiwania się i leniuchowania na piaszczystej plaży, kąpieli w ciepłych wodach wybrać alternatywę aktywnego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń i widoków, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena