Norwegia to jeden z najsłabiej zaludnionych krajów Europy. Na jej terenie znajduje się wiele malowniczych fiordów, dzikich wysepek i parków narodowych.

Data dodania: 2017-11-06

Wyświetleń: 436

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Najpiękniejsze miasta Norwegii

Jednak wiele piękna tego kraju skupia się w miejscach zasiedlonych przez ludzi. Poniżej subiektywna lista najpiękniejszych miast w Norwegii.

Hammerfest
Hammerfest to niewielkie miasteczko, położone niecałe trzy godziny jazdy od najdalej na północ wysuniętego krańca Europy - przylądka Knivskjellodden. Codziennie organizowane są tam wycieczki łodzią. Dla miłośników pieszych wędrówek do dyspozycji pozostaje pobliski lodowiec.

W samym mieście atrakcję stanowią wspaniałe widoki - w tym występujące tu często zorze polarne. Nierzadkim widokiem są przechodzące przez centrum miasta renifery. Samo Hammerfest nazywane jest "centrum kultury lapońskiej". Swoją siedzibę ma tutaj Isbjørnklubben, czyli "Królewskie i Starożytne Stowarzyszenie Niedźwiedzia Polarnego", w którego budynku znajduje się wystawa poświęcona historii arktycznych polowań. Za drobną opłatą można zostać oficjalnym członkiem Stowarzyszenia.

Geografów i geodetów zainteresuje prawdopodobnie Fuglenes, punkt pomiarowy wpisanego na listę UNESCO tzw. Południka Struvego, służącego do pomiaru kształtu i rozmiarów Ziemi.

Fredrikstad
Fredrikstad leży przy wejściu do Oslofjorden. Tutaj główną atrakcją jest Stare Miasto, zbudowane w XVII wieku jako garnizon i forteca. Jest to najlepiej zachowane (praktycznie w niezmienionym stanie) ufortyfikowane miasto w Skandynawii. Oprócz zwiedzania umocnień o fantazyjnym, bastionowym narysie, do dyspozycji turystów pozostają również liczne muzea.

Bergen
Nazywane często "bramą do fiordów", znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Bergen jest drugim co do wielkości miastem w Norwegii.

Ta licząca niemal tysiąc lat aglomeracja może pochwalić się, oprócz pięknych widoków, bogactwem obiektów historycznych, z których wiele pamięta XII i XIII wiek. Wśród nich możemy znaleźć kościoły, ratusz i szpital - miejsce odosobnienia trędowatych. Godne uwagi są też nieco nowsze, bo XVIII-wieczne drewniane domy na nabrzeżu Bryggen, a także muzea: Hanzeatyckie, Historyczne i Morskie, a także słynny Targ Rybny.

Podsumowanie
To oczywiście tylko kilka propozycji z długiej listy norweskich miast. Warto jednak pamiętać, że kraj ten ma bogatą historię i o wiele więcej do zaoferowania turystom, niż tylko fiordy i lasy.

Licencja: Creative Commons