Pachnące kwiaty, podwodne rafy koralowe, góry dochodzące do morza, tworzące klifowe urwiska, przepiękne plaże oraz Szmaragdowe Wybrzeże - taka jest właśnie Sardynia.

Data dodania: 2012-06-18

Wyświetleń: 2262

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ta górzysta wyspa stała się na przestrzeni lat niezwykle popularnym celem wypoczynku i ośrodkiem turystycznym. Cagliari - stolica wyspy przyciąga wielu turystów. Można tutaj podziwiać stada flamingów, które zadomowiły się na jeziorze, powstałym z dawnej laguny morskiej. Obecnie jest tu rezerwat ptaków. Liczne gatunki ptaków i małych zwierząt można także spotkać w parku centralnym - w samym środku miasta. Miejsce to zawdzięcza swoją popularność również licznym festynom organizowanym tutaj.

Cagliari otaczają niewielkie (sięgające tysiąca metrów) góry, które dochodzą o morza, tworząc klifowe urwiska. Dawne miasto powstało na wzgórzu oddalonym od morza, ale z biegiem lat rozrosło się o dzielnice wkomponowane w zbocza gór i okoliczne wąwozy. Nad stolicą wyspy, która jest jednocześnie największym portem Sardynii, góruje otoczony fortyfikacjami średniowieczny zamek. Bastion Saint Remy jest teraz jednym z najlepszych punktów widokowych Cagliari. Schodząc niżej, w pobliżu via Mauno, zachowały się zabytkowe kościoły i domy z okresu panowania hiszpańskich Aragonów (od XIII do XVIIw.) Sardyńczycy mówią swoim dialektem z naleciałościami hiszpańskiego. Jest to zupełnie naturalne na wyspie, która była związana z Hiszpanią przez cztery stulecia.

Ze stolicy warto udać się na północ, aby zatrzymać się w położonym na zachodnim wybrzeżu mieście Oristiano. Miasto to jest ważnym ośrodkiem rybołóstwa oraz turystyki na Sardynii. Zachowały się tam średniowieczne domy i to one tworzą niepowtarzalny charakter tego miasta. Jadąc dalej na północ odwiedzimy bajeczne miejsca, m.in. Alghero, portowe miasto z przepiękną katalońską zabudową . Nabrzeże opasane murami znakomicie nadaje się na romantyczny spacer we dwoje. Nie wolno przegapić miasteczka Ozieri, zwłaszcza w walentynki. Wąskie uliczki, liczne schodki, pałace należace do hiszpańskiej arystokracji i kościół Cappucinich... to właśnie tu spoczywa część relikwii biskupa Valentino da Interamna, zwanego dzisiaj jako św. Walenty. 

Północne wybrzeże Sardynii jest mekką dla bogaczy. Legenda głosi, że pewnego razu na wyspie schronił się książe Aga Khan w obawie przed sztormem przybijając tu swoim jachtem. Miejsce to tak go zachwyciło, że postanowił wybudować kurort i w ten sposób świat dowiedział się o istnieniu Costa Smeralda - Szmaragdowego Wybrzeża.

Na Sardynię można pojechać o każdej porze roku. Sardynia jest najcieplejszym miejscem we Włoszech. Sardynia jest nazywana wyspą skarbów. Są nimi nie tylko malownicze krajobrazy i klimat, ale także jej fantastyczna flora i fauna: pachnące kwiaty, podwodne rafy koralowej, setki kolorowych ryb pod wodą i... na talerzu! To raj dla miłośników podwodnych przygód. Legenda głosi, że po stworzeniu świata Bogu zostało jeszcze trochę skał, więc postanowił rzucić je w Morze Śródziemne, tak powstała ta urokliwa wyspa.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena