Marsylia to wielkie, tętniące życiem, francuskie miasto portowe, w którym czuje się międzynarodowy klimat. Marsylia urzeka turystów. Zaciszne plaże, kredowe skały, zapach pinii, do tego piękny port tworzą naprawdę wspaniałą atmosferę.

Data dodania: 2013-05-14

Wyświetleń: 1233

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwiedzanie Marsylii najlepiej zacząć przed świtem. O tej porze miasto wygląda najładniej. We wschodzącym słońcu jasne ściany domów Marsylii wydają się różowe, a morze jest intensywnie szafirowe. Sama bazylika imponuje rozmiarami i mieszaniną stylów. Kolejny obiekt warty zwiedzenia to oczywiście Stary Port (Vieux Port), bo to dzięki tej wąskiej, osłoniętej od fal zatoce powstało miasto. Osiedlili się tu starożytni Grecy, którzy założyli Massalię, czyli dzisiejszą Marsylię. Warto poczuć atmosferę tego barwnego miejsca.

Port ten nie stracił nic ze swojej świetności, jest tak samo ruchliwy jak w czasach, kiedy został założony. Zawijają tu jachty, statki wycieczkowe i łodzie rybackie. Niebieska woda kontrastuje z jasnym kamieniem nadbrzeżnych budowli.

O dawnym znaczeniu tego miejsca przypominają masywne umocnienia dwóch fortów: St. Jean i St. Nicolas, strzegących wejścia do portu. Ślady najdawniejszych dziejów miasta zobaczyć można w Muzeum Historii Marsylii. Najciekawszym eksponatem jest tu statek kupiecki sprzed 1700 lat odnaleziony w Starym Porcie. Inny ciekawy obiekt to ratusz w stylu prowansalskiego baroku. Wzniesiony został w XVII w., kiedy miasto, za czasów Ludwika XIV, stawało się jednym z najważniejszych portów Morza Śródziemnego. Koniecznie trzeba wspiąć się na najwyższe wzgórze Marsylii, zwieńczone bazyliką Notre Dame de la Garde w stylu bizantyjskim, skąd widać przepiękną panoramę Marsylii. Na dzwonnicy bazyliki znajduje się dziesięciometrowa złocona statua Matki Boskiej. Widok jest tam wspaniały.

Będąc w Marsylii, nie można sobie też odmówić pobytu na plaży i zakosztować kąpieli w Morzu Śródziemnym. Jeśli ktoś woli plażowanie w spokojniejszej atmosferze (gdyż plaże w mieście są bardzo zaludnione), powinien udać się na Calanques - słynne zatoczki znajdujące się między Marsylią, a małym miasteczkiem Cassis. Warto jechać w to miejsce, gdyż zaciszne plaże, kredowe skały, zapach pinii, pozostają w sercach turystów na długo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena