Madera to miejsce idealne dla każdego, kto pragnie poznać prawdziwy raj na Ziemi, bo bez cienia wątpliwości Maderę można w taki właśnie sposób określić. Zanim jednak zaczniemy zachwycać się urokiem Madery, warto dowiedzieć się na jej temat kilku rzeczy.

Data dodania: 2014-08-11

Wyświetleń: 1204

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdzie leży Madera?

Otóż, oficjalna nazwa Madery brzmi Region Autonomiczny Madery, bowiem jest ona terytorium portugalskim posiadającym odrębną administrację i będącym niezależnym pod względem politycznym. Jest to archipelag pochodzenia wulkanicznego położony na Oceanie Atlantyckim, około 570 kilometrów od Maroka, u wybrzeży północnych Afryki. W skład Regionu Autonomicznego Madery wchodzą wyspy takie jak Madera posiadająca powierzchnię 741 kilometrów kw. (długość wyspy wynosi 57 kilometrów, szerokość 22 kilometry), Porto Santo, Ilhas Desertas i Selvagens.

Najbardziej charakterystyczne cechy Madery

Madera jest wręcz bajkowym miejscem, którego głównymi cechami jest przepiękny górzysty krajobraz i wyjątkowo łagodny klimat (na Maderze cały rok panuje wiosna, około 20-25 stopni C). Niemal 2/3 Madery to tereny chronione i objęte rezerwatem. Znajdują się tutaj między innymi lasy wawrzynowe, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Najwyższym szczytem Madery jest Pico Ruivo, który wznosi się na wysokość 1862 m n.p.m.

Stolica Madery

Stolicą Madery jest miasto o nazwie Funchal, które położone jest na południowym wybrzeżu wyspy. Jest to ośrodek administracyjny Madery, bardzo ważny port rybacki i handlowy, kąpielisko oraz uzdrowisko w jednym. Nazwa miasta oznacza "koper". Warto wiedzieć, iż popularny koperek, którym lubimy przykładowo posypywać ziemniaki nazywa się tak naprawdę fenkuł włoski. Na Maderze kopru nie brakuje, bowiem rośnie on tam w ogromnej ilości. Miasto zostało bardzo szybko założone po odkryciu wyspy, bo już w roku 1421. Prawa miejskie Funchal uzyskał już w roku 1508.

Nieco historii...

Sama nazwa Madery została nadana przez jej odkrywców, Bartolomeu Perestrelo, Tristão Vaz Teixeira oraz João Gonçalves Zarco przybyłych z Portugalii, i oznacza ona Zalesioną Wyspę. Nic dziwnego, iż odkrywcom taka właśnie nazwa przyszła na myśl, bowiem pozostałe wyspy znajdujące się nieopodal to głównie wyspy pustynne. Podróżnicy znaleźli się na wyspach w roku 1418 z powodu ogromnego sztormu, ale na Maderę dotarli dopiero około 1420 roku. Początkowo Madera była pod władaniem Hiszpanii. Dopiero kiedy Portugalia odzyskała niepodległość, Madera zaczęła się rozwijać (głównie za sprawą handlu). Na krótko, w latach 1801 i 1807-1814 wyspa zależała do Wielkiej Brytanii. Regionem autonomicznym Madera jest od roku 1976. Wyspa stała się bardzo popularna pod względem turystycznym z początkiem XX wieku. Wówczas przebywali tutaj głównie zamożni Anglicy i zatrzymywali się na dłuższy czas. Kiedy komunikacja lotnicza w pełni się rozwinęła, Madera zaczęła być dosłownie oblegana przez turystów.

Kto odwiedził Maderę?

Ciekawostką jest, iż na Maderze swego czasu przebywało wiele znanych osób jak między innymi słynna Sissi czyli Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach, cesarzowa Austrii. Przybyła ona na wyspę w roku 1860 i spędziła na niej kilka miesięcy. W kościele Najświętszej Maryi Panny w Monte stanowiącym przedmieścia stolicy, pochowany jest Karol I Habsburg, ostatni cesarz Austrii, który spędził tutaj ostatnie miesiące życia w roku 1922. Na Maderze nie zabrakło również Polaków. Do końca grudnia 1930 do 23 marca 1931 roku przebywał tutaj sam Józef Piłsudski. Pobyt Marszałka Piłsudskiego upamiętniony jest tablicą, którą można obejrzeć w willi Quinta Bettencourt. Kolejną osobistością ze świata polityki goszczącą na Maderze był Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii. Następną ciekawostką jest, iż właśnie na Maderze urodził się Cristiano Ronaldo, znany portugalski piłkarz.

Co jeszcze warto wiedzieć...

Mieszkańcy Madery zajmują się głównie uprawą drzew owocowych, trzciny cukrowej, winorośli. Mocno rozwinięty jest przemysł winiarski (dochody z eksportu wina stanowią ponad 40 procent całego eksportu). Z racji klimatu, doskonale rosną tutaj rozmaite gatunki uprawnych roślin tropikalnych. Ponadto mieszkańcy wyspy zajmują się rybołówstwem i hodowlą bydła. Obecnie na Maderze doskonale rozwija się turystyka. Większość obiektów hotelowych na wyspie to hotele czterogwiazdkowe oraz pięciogwiazdkowe. Maderę można zwiedzać zarówno pieszo, rowerem, konno czy jeepem. Godne polecenia jest zwiedzanie okolicznych gór. Świetnie rozwija się tu także turystyka wodna. Można uprawiać rozmaite sporty wodne od windsurfingu czy kitesurfingu, po nurkowanie i żeglarstwo. Madera to prawdziwy raj na Ziemi, gdzie każdy znajdzie kawałek miejsca dla siebie. Można tutaj wybrać się na wspaniałe rodzinne wakacje, na wypoczynek we dwoje czy samotnie, aby odpocząć od zgiełku świata, w jakim na co dzień żyjemy.

Licencja: Creative Commons