Powstawanie tych źródeł związane jest z obszarami obecnej lub trwającej w przeszłości aktywności wulkanicznej – takie miejsca znajdziemy zwiedzając kraje, takie jak: Nowa Zelandia, Japonia, Islandia, USA czy Rosja. Źródła termalne mogą powstawać także na terenach, gdzie występuje głębokie przesiąkanie wód powierzchniowych w głąb skorupy ziemskiej, a następnie ogrzewanie ich ciepłem Ziemi i wydostawanie się na powierzchnię – nasz kraj bogaty jest w takie źródła, które występują min. koło Zakopanego, Cieplic Śląskich-Zdrój, Lądka-Zdrój i Ciechocinka.
Gejzery
Szczególnym rodzajem cieplic są gejzery, czyli gorące źródła, z których co kilka minut wyrzucany jest gwałtownie słup wody i pary wodnej o temperaturze zbliżonej do 100°C. Woda wydostająca się z gejzerów również ogrzewana jest zalegającą pod skorupą ziemi magmą.
Z gejzerami nierozerwalnie kojarzy nam się Islandia. Nawet nazwa gejzeru, jako zjawiska geotermalnego, pochodzi od islandzkiej nazwy Geysir - największego gejzeru Islandii. Wytryskiwał on niegdyś na 80 m. w górę, a dziś serdecznie nazywany jest drzemiącym staruszkiem, którego jak głosi plotka, można rozdrażnić wlewając do jego gardła wiadro mydlin (co jest zabronione). W odległości kilkudziesięciu metrów znajduje się inny, czynny tym razem gejzer Stokkur, który regularnie, co kilka minut wytryska na wysokość około 20 m., dając piękne widowisko, szczególnie w bezwietrzny dzień, gdy fontanna strzela prosto do góry. Gejzery te można bezpłatnie odwiedzać, obok nich znajduje się restauracja i hotel.
Na Islandii występuje wiele gorących źródeł, z których woda powszechnie wykorzystywana jest do ogrzewania domów i inspektów. Na trasach wycieczek turystycznych przewodnicy demonstrują poziom temperatury wody, poprzez zaparzanie herbaty wodą o temperaturze zbliżonej do 100 C°.
Ze względu na szczególne położenie geograficzne Islandii, by zobaczyć gejzery, trzeba się do tego niezwykle urokliwego i tajemniczego kraju wybrać na wycieczkę. Ale w Europie jest jeszcze wiele innych miejsc bogatych w ciepłe źródła, które odwiedzić można planując nocleg na trasie tranzytowego przejazdu do docelowego miejsca wakacyjnego wypoczynku.
TERMY EUROPA Bad Füssing
Na południu Niemiec, blisko granicy z Austrią i Czechami leży uzdrowiskowa miejscowość, której bogactwem są termalne źródła siarkowe o leczniczych właściwościach. Miasto szczyci się trzema wspaniałymi kompleksami termalnymi, największe z nich to Termy Europa, które oferują możliwość korzystania z 19 basenów, zajmujących łącznie 3000 m2 powierzchni. Atrakcje stanowią wodne masaże na masujących miejscach do leżenia, aqua aerobik, sztuczny nurt oraz liczne kryte i otwarte baseny wypełnione wodą termalną o leczniczych właściwościach (pomocne zwłaszcza w leczeniu schorzeń aparatu ruchu i przy bólach kręgosłupa). Dobrym uzupełnieniem basenów jest zespół saun i łaźni parowych, a zielony ogród na dachu oferuje relaks i widok na cały kompleks. Termy Europa czynne są przez cały rok.
AQUAPARK Zakopane
Geotermalny basen pod Tatrami Aquapark Zakopane, oferuje baseny ze zjeżdżalniami, dziką rzekę, sześć basenów whirlpool - podwodne masaże połączone z geotermalnym basenem. Niezwykle relaksująco działa też fantastyczny widok na okoliczne górskie szczyty. W kompleksie mieszczą się sauny, łaźnia parowa, kręgielnia a w Fitness Clubie można skorzystać z gimnastyki i zajęć ruchowych. Na miejscu znajduje się hotel i bar.
TATRALANDIA Liptovski Mikuláš
Słowacki ośrodek Tatralandia wiedzie prym wśród okolicznych basenów termalnych. W imponującym otoczeniu tatrzańskich szczytów, w pobliżu Liptovskiego Mikuláša, z niezwykłym rozmachem powstał największy na Słowacji kompleks wodny składający się z 11 basenów oraz 27 rur i zjeżdżalni, uatrakcyjnionych bajecznymi budowlami, ślizgawkami oraz animacjami dla dzieci. Tutejsza woda ma właściwości odprężające o bardzo korzystnym wpływie na układ ruchu. Na miejscu można się zakwaterować w Holiday Village oferującym 155 bungalowów i apartamentów. Okolica Liptovskiego Mikuláša obfituje w zabytki i przepiękną przyrodę a zimą zaprasza na popularne i świetnie utrzymane stoki narciarskie.
EGER Węgry
Węgrzy również zapraszają do odprężającej zabawy i relaksu w krainie wina - w Egerze znajduje się niedawno zmodernizowany i rozbudowany kompleks basenów termalnych, idealny dla miłośników aktywnego wypoczynku. Eger to nie tylko cenione wina i piękne zabytki architektury - przed wiekami powstała tu turecka łaźnia, która jest jedną z wielu atrakcji miasta. Na obszarze kąpieliska, o powierzchni 5ha, powstało siedem basenów, w tym cztery termalne (również napełnione leczniczą wodą radoczynną o temp.37°C) i baseny z masażem wodnym. Dla dzieci niezapomnianą atrakcją jest Wodny Zamek.
W Egerze warty zobaczenia jest barokowy kościół, neoklasycystyczna bazylika, eklektyczny ratusz miejski, zamek, cerkiew zbudowana pod koniec XVIII w. oraz barokowo-rokokowy budynek Liceum Karola Eszterhazego wraz z obserwatorium astronomicznym.
Planując podróż w odległe zakątki Europy, warto ustalić trasę przejazdu przez atrakcyjne uzdrowiskowe miejscowości - wycieczka będzie wtedy ciekawsza i o wiele przyjemniejsza!