Możliwość zmierzenia stężenia alkoholu we krwi jest bardzo przydatna i w wielu sytuacjach dostarcza ważnej informacji dla kierowcy. Na szczęście w celu dokonania pomiaru nie trzeba udawać się najbliższy komisariat, wystarczy zainwestować w odpowiednie urządzenie przeznaczone do prywatnego użytku.

Data dodania: 2017-03-16

Wyświetleń: 11470

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak kupić dobry alkomat?

Rodzaje alkomatów

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje tego typu urządzeń.

Z sensorem półprzewodnikowym - takie alkomaty należą do najtańszych urządzeń. Są dostępne w przystępnych cenach, jednak ze względu na zastosowaną technologię, może dojść do zafałszowania wyniku pomiaru przez nikotynę (jeżeli badany wcześniej palił papierosy) lub... alkohol (jeżeli badanie zostało przeprowadzone bezpośrednio po spożyciu alkoholu).

Z sensorem elektrochemicznym - to obecnie najpopularniejsze urządzenia wykrywające alkohol w organizmie. Są stosowane przez policję. Wynik pomiaru jest wiarygodny, bo sensory elektrochemiczne nie są aż tak wrażliwe na inne substancje niż alkohol.

Z sensorem spektrofotometrycznym - najdroższy typ alkomatów, wykorzystujący podczerwień. Są to urządzenia stacjonarne, które gwarantują bardzo dużą precyzję pomiaru. Wyniki mogą służyć jako dowód w sądzie.


Na co zwrócić uwagę przed zakupem alkomatu?

Rodzaj czujnika to tylko jeden z wielu parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Istotna jest na przykład wielkość czujnika - im mniejszy, tym mniej dokładny wynik przeprowadzonego pomiaru. Informacje na temat rozmiarów tego elementu powinny znajdować się w specyfikacji urządzenia.

Alkomaty pracują w dwóch trybach.

Aktywnym - należy nabrać powietrza i dmuchać przez kilka sekund w ustnik. Jest to dokładniejsza metoda ze względu na większą próbkę.

Pasywnym - urządzenie zbliżone do ust podaje, czy w wydychanym powietrzu jest alkohol, ale nie określa stężenia.

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na wyświetlacz. W najtańszych urządzeniach jest on zastąpiony diodami, które pokazują jedynie zakres stężenia, co jest mało precyzyjne. Wyświetlacz pozwala na wyświetlenie dokładnego wyniku pomiaru. Dobrze jeśli będzie stosunkowo duży i czytelny.

Zazwyczaj alkomaty są wyposażone w ustnik, przez który powietrze trafia prosto do urządzenia. Dzięki temu wynik jest bardziej wiarygodny. Dobrze jeśli w zestawie znajduje się kilka dodatkowych ustników, które będzie można wymienić.


Kalibracja alkomatu

Nawet najlepsze urządzenia wymagają okresowej kalibracji. Zazwyczaj jest to konieczne co pół roku, jednak częstotliwość regulacji zależy od jakości urządzenia i intensywności użytkowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez systematycznej kalibracji urządzenie z czasem będzie dokonywać coraz mniej dokładnych pomiarów, a w końcu stanie się praktycznie bezużyteczne.

Przy zakupie alkomatu warto sprawdzić koszty okresowej kalibracji. Niektórzy producenci oferują taką usługę bez dodatkowych opłat lub oferują bony na darmową kalibrację.


Ile kosztuje alkomat?

Ceny tego typu urządzeń zazwyczaj wahają się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto pamiętać, że najtańsze alkomaty dostępne na rynku najczęściej są dosyć niskiej jakości. Dobre urządzenie cechuje się przede wszystkim wysoką precyzją, może być także wyposażone w dodatkowe funkcje np. zapis ostatnich wyników lub ilość przeprowadzonych testów. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena