Pożyczki prywatne to najzwyczajniej mówiąc wszelkie pożyczki poza systemem bankowym. Można więc powiedzieć, że ich koszty, jak i związane z nimi formalności mogą być bardzo różnorodne, a jedyne co ogranicza w tym względzie pożyczkodawców są kodeks cywilny i ustawa antylichwiarska.

Data dodania: 2017-02-28

Wyświetleń: 816

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku pożyczek prywatnych znaleźć można zatem oferty bardzo przyzwoite, jak i te ryzykowne, obarczone wieloma kosztami. Jakie są podstawowe kanały udzielania pożyczek prywatnych?

Gdzie szukać pożyczek prywatnych?

Skoro pożyczki bankowe to wszystkie te nieobjęte systemem bankowym, możemy je uzyskać w wielu miejscach, należą do nich:

  • rodzina i znajomi,
  • pożyczki w instytucjach parabankowych,
  • prywatne osoby ogłaszające się w różnych miejscach,
  • prywatne osoby składające oferty na portalach z ogłoszeniami,
  • pożyczki społecznościowe – specjalne serwisy internetowe.

Rodzina i znajomi

Oczywiście najlepszym sposobem na wzięcie pożyczki prywatnej, jest zapytanie o nią kogoś z rodziny i znajomych, dlatego, że w tym przypadku oferta będzie najpewniej najbardziej atrakcyjna. Wypada jednak, nawet jeśli osoba jest nam bliska i nie chce na nas nic zyskać, zaproponować oprocentowanie rzędu aktualnych lokat bankowych. Przy pożyczkach prywatnych umowa pisemna nie jest potrzebna, aczkolwiek jest zalecana przy kwotach powyżej 500 złotych, ze względu na bezpieczeństwo spłaty. Umowę taką trzeba jednak zawieźć do Urzędu Skarbowego, gdyż podlega opodatkowaniu 19% podatkiem Belki od zysków kapitałowych.

Parabanki

Pożyczki w parabankach to już nieco inna liga. Oczywiście w wielu z nich dostaniesz kredyt na dowód, jednak koszty takiej pożyczki są nieporównywalnie wyższe i należy bardzo uważać na zawierane umowy, ze względu na różnego rodzaju nadużycia.

Osoby prywatne

Pożyczki od osób prywatnych, które ogłaszają się w różnego rodzaju miejscach, jak portale ogłoszeniowe, gazety itp., warte są uwagi, ale wszystko zależy od ponoszonych przez nas koszty, zawsze trzeba uważać na treść każdej umowy. Bardzo powinien uważać również pożyczający, nie znając osoby, której pożycza środki, może na tym wiele stracić.

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe to swego rodzaju nowość. Nie muszą też posiadać jednej osoby pożyczającej. Przykładowo osoba A chce wziąć kredyt z oprocentowaniem 9%, na 3 tysiące złotych. Na pożyczkę tą może zrzucić się osoba B, C, D, E itd. Powiedzmy, że osoba B użyczyła 1000 złotych, a osoba E tylko 100 złotych. Zysk tych osób zależy od pożyczonej przez je kwoty. Całej transakcji pośredniczy portal internetowym, na którym dana pożyczka jest użyczana.

Pożyczki prywatne bywają dużo wygodniejsze od kredytów bankowych, wymagają mniej formalności, a często też mają bardzo atrakcyjne warunki, należy jednak bardzo uważać na to skąd pożyczkę się bierze lub komu pożyczki się użycza oraz dokładnie czytać warunki każdej umowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena