Kręgosłup to swego rodzaju stelaż, który utrzymuje nasze ciało w pozycji pionowej. Jest obciążony każdego dnia, bez przerwy. Nawet wtedy gdy leżymy. To bardzo skomplikowana konstrukcja, a poszczególne jej elementy mogą być narażone na różnego rodzaju obciążenia.

Data dodania: 2017-02-21

Wyświetleń: 469

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zadbać o kręgosłup?

Schorzenia kręgosłupa mogą być spowodowane naszą działalnością, ale także obciążeniem genetycznym. Tak czy inaczej, niestety bardzo często się zdarza, że nie dbamy o niego tak, jak należy. Co robimy źle i jak to zmienić? Oto podstawowe rzeczy.

Aktywność fizyczna

Nie od dziś wiadomo, że uprawianie sportu i wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna jest dobra dla naszego zdrowia. Poprawia krążenie, sprawia, że czujemy się lepiej, mamy więcej siły i chęci do życia. Ponadto, sport to także forma rozrywki i zdecydowanie warto sprawić, aby był stałym elementem naszego życia. Dobrze to zrobić również ze względu na nasz kręgosłup. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmocni nasze ciało i kręgosłup, a to sprawi, że na co dzień nie będzie on aż tak obciążony. Jeśli nasza kondycja fizyczna pozostawia wiele do życzenia, warto zacząć od prostych rzeczy, stopniowo podnosząc stopień trudności. Na kręgosłup świetnie wpływa pływanie, ale także bieganie czy jazda na rowerze.

Prawidłowa postawa

Bardzo dużo ludzi w ogóle nie dba o swoją sylwetkę i postawę. Problem ten bardzo często widoczny jest u dzieci. Jeśli złe nawyki nie zostaną odpowiednio wcześniej skorygowane, zostaną kontynuowane w życiu dorosłym. To będzie skutkowało wadą postawy, a w przyszłości bólem kręgosłupa i różnymi schorzeniami. Ważne jest, aby starać się chodzić i stać wyprostowanym. Ciężar naszego ciała powinien być równomiernie rozłożony, dlatego staraj się zawsze stać na dwóch nogach i nie podpierać. Dużym błędem jest przenoszenie ciężaru tylko na jedną nogę. Warto także wciągać brzuch, co poprawi stabilizację kręgosłupa. Podczas siedzenia, także siedź wyprostowanym, zadbaj, żeby oparcie było dobrym wsparciem dla naturalnej krzywizny w odcinku lędźwiowym. Jeśli większość życia chodziliśmy zgarbieni, może to być na początku trudne, ale na dłuższą metę może okazać się zbawienne dla naszego zdrowia.

Łóżko, materac, stelaż

Materace są różne i każdemu odpowiada trochę inny rodzaj. Bez względu na to czy mamy materac piankowy, lateksowy czy inny – powinien być on dobrą podporą dla naszego ciała. Dlatego jeśli nasze łózko jest zapadnięte, powinniśmy je wymienić. Zadbajmy o to, żeby podeprzeć głowę odpowiednią poduszką. Nawet jeśli wybierzemy najlepszy materac do naszego łóżka, jeśli spocznie on na słabej jakości stelażu, nie będzie dla nas odpowiednią podporą. Najprostsze stelaże to zwykłe deski, które nie zapewnią odpowiedniego komfortu. Na rynku istnieje wiele różnych typów, tak jak w przypadku bardzo dobrego producenta – Hevea Materace. Dobry stelaż jest podporą dla materaca i dla nas samych. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy wybierać nowe łóżko. Lepszej jakości stelaże mają także możliwość regulacji zagłówka, który zdecydowanie podnosi komfort korzystania z naszego łóżka.

Licencja: Copyright - zastrzeżona