„Gdyby jajko miało inną formę, życie kury byłoby potworne”. Życie ludzi okazało by się zaś okropną męczarnią, gdyby jajka zniknęły z naszego menu. Wystarczy sobie wyobrazić Wielkanoc bez pisanek, Boże Narodzenie bez sałatki warzywnej czy dzień powszedni bez ciastek, makaronu, bułek, naleśników, omletów, majonezu …

Data dodania: 2017-02-09

Wyświetleń: 596

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdrowe odżywianie jest w jajach

Wymieniać można w nieskończoność bo lista jest szalenie długa. Co zatem sprawia, że popularne jajko jest produktem uniwersalnym i niemalże niezastąpionym w diecie?

Przyjrzyjmy się bliżej tej kuchennej znakomitości. Od zewnątrz jajko pokryte jest ochronną skorupką zbudowaną z dwóch warstw: zewnętrznej keratynowo- kolagenowej oraz wewnętrznej białkowo- wapniowej. Od wewnętrznej strony przylegają do skorupki dwie błony. Idąc dalej mamy białko, które możemy podzielić na białko rzadkie, białko gęste ochraniające żółtko oraz galaretowate włókna białkowe podtrzymujące rzeczone żółtko w centralnej pozycji. To swoiste „serce” jajka składa się zaś w 32 % z tłuszczy, reszta budulca to głównie białka.

Ze względu na wysoką wartość odżywczą jajka są podstawowym składnikiem zbilansowanej diety. Stanowią bogate źródło witamin: A odpowiadającej za prawidłowe widzenie ,E wpływającej na stan skóry, włosów i paznokci , D korzystnej dla układu nerwowego i immunologicznego , K wpływającej na krzepliwość krwi , a także B2 oraz B12, których niedobór oznacza między innymi problemy z zajadami, pleśniawkami, osłabienie koncentracji, a nawet zły nastrój. Ponadto jajka są skarbnicą składników mineralnych takich jak fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk oraz selen. Ze względów morfologicznych są doskonałym źródłem białka wzorcowego, które dostarcza nam całą gamę aminokwasów. W żółtku znajdziemy zaś nienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie jest w stanie sam zsyntetyzować.

Z tych właśnie względów jaja bardzo często znajdują zastosowanie w różnych dietach. W przypadku diety odchudzającej znajdują się w składzie 80% sporządzanych dań. Szczególnie dieta białkowa jest bardzo często zalecana osobom, które chcą zrzuć zbędne kilogramy. Podobnie w diecie treningowej, tzw. wysoko proteinowej jajka z racji wysokiej zawartości witamin oraz białka zalecane jest sportowcom i osobom czynnie uprawiajacych sport, bądź budujących masę mięśniową. Ponadto jajka zalecane są osobom, które borykają się z problemem zbyt wysokiego poziomu złego cholesterolu. Dzięki swoim pozytywnym właściwościom pomogą go obniżyć i przywrócą nam pełnię zdrowia.

Doskonale z pozytywnych właściowości jaj zdają sobie sprawę dietetycy, którzy chętnie je zalecają swoim klientom.

Licencja: Creative Commons