Nawet jeżeli komputer służy nam tylko do rozrywki, przechowujemy na nim mnóstwo dla nas danych. Wiele z nich jest dla nas ważnych choćby z powodów sentymentalnych – na przykład zdjęcia, piosenki czy filmy.

Data dodania: 2017-01-02

Wyświetleń: 1062

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy utracone dane można odzyskać?

W momencie awarii komputera, a konkretnie dysku twardego, zasoby te mogą bezpowrotnie zostać utracone. Taką prywatną stratę można jeszcze jakoś przeboleć, ale przecież komputer jest często narzędziem pracy i utrata związanych z nią danych jest bardzo dotkliwa. Podobnie jest w przypadku studentów tworzących projekty na zaliczenie, prace semestralne, licencjackie, magisterskie i doktorskie.

Niestety nie każdy jest na tyle zapobiegliwy, by tworzyć kopie zapasowe swoich danych, na przykład na pendrive'ie i dodatkowo na dysku zewnętrznym. Zatem kiedy „padnie dysk”, dane po prostu znikają.

Ale czy bezpowrotnie?

Na szczęście nie. Istnieją wyspecjalizowane firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych. Absolutnie nie należy próbować tego robić na własną rękę, korzystając z „dobrych rad” znalezionych w internecie lub „pomocy” kolegów informatyków. Każda, bodaj najmniejsza ingerencja w zepsuty dysk pogarsza sprawę i utrudnia odzyskanie zasobów, a czasami czyni to niemożliwym.

Firmy trudniące się odzyskiwaniem danych znajdują się w każdym większym mieście, więc nie powinno być problemu z dostępem do fachowca. Tym bardziej, że usługa nie wymaga kontaktu osobistego. Dysk można przesłać i odebrać za pośrednictwem kuriera.

Jakie „objawy” ze strony komputera mogą wskazywać, że dysk uległ uszkodzeniu? W wielu przypadkach system operacyjny wyświetla użytkownikowi stosowny komunikat. Nie zawsze mowa w nim bezpośrednio o dysku, ale na przykład o systemie plików albo partycjach. Alarmujące są też zawsze dziwne dźwięki wydawane przez dysk, jak na przykład brzęczenie czy piszczenie.

Zatem jeżeli nawet dysk odmówił współpracy, nie ma co załamywać rąk. Fachowcy w zakresie odzyskiwania danych pomogą w każdej sytuacji, oczywiście o ile dane fizycznie wciąż się na dysku znajdują, bez względu na jego uszkodzenie.

Jak wspomniano na początku, na dysku niejednokrotnie znajdują się dane bardzo wrażliwe – np. baza klientów, ich dane osobowe czy winiki badań medycznych lub naukowych. Korzystając z usług profesjonalnej firmy nie trzeba się obawiać, że informacje te „wyciekną” - obowiązuje ją dalece idąca poufność.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena