Nie panikuj!
Pośpiech zawsze jest złym doradcą. Być może nie stało się nic poważnego. To, jak powinno przebiegać odzyskiwanie danych z dysku, zależy od rodzaju uszkodzenia, które wystąpiło. Dysk mógł ulec awarii fizycznej, spowodowanej np. upadkiem lub uderzeniem, elektronicznej (najczęściej powodowanej przepięciami w sieci energetycznej) i logicznej, w wyniku błędu naszego np. nieumyślne sformatowanie napędu czy oprogramowania zainstalowanego na komputerze. Nie mniej jednak najważniejsze jest zachowanie spokoju i nie podejmowanie chaotycznych działań, które mogą udaremnić późniejsze próby naprawy napędu.
Jeśli nie mamy doświadczenia w dziedzinie data recovery, a dane zgromadzone na dysku są dla nas naprawdę ważne, powinniśmy się zwrócić do jednej z wielu firm, które świadczą takie usługi. Naprawianie napędu programami ściągniętymi z internetu lub rozkręcanie go w domowych warunkach to zwykle nie najlepsze rozwiązania. Odzyskiwanie danych z dysku przez fachowców bywa kosztowne, ale wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia i ilości informacji, które musimy uratować. Zwykle sama analiza problemu jest bezpłatna i można ją przeprowadzić od ręki.
Decydując się na pomoc profesjonalnej firmy z branży data recovery, pamiętajmy o tym, żeby po wystąpieniu uszkodzenia po prostu wyłączyć komputer. Nasze nieudolne próby naprawienia sytuacji mogą jedynie jeszcze ją pogorszyć.
Odzyskiwanie nadpisanych danych
A co w przypadku, gdy nieumyślnie skasowaliśmy nasze zdjęcia, a potem nadpisaliśmy je innymi danymi? Sprawa bardzo się komplikuje, a odzyskanie danych nadpisanych jest często dużo trudniejsze do przeprowadzenia, niekiedy wręcz niemożliwe. Specjalistyczna firma potrafi mimo wszystko uratować przynajmniej niektóre pliki. Wykorzystuje się do tego tzw. slack space. Dysk podzielony jest na klastry – najmniejszą jednostkę dysku, każdy klaster może być zajmowany tylko przez jeden plik. Wspomniana slack space to przestrzeń, której nie zajmuje nadpisujący plik, a w której są jakieś szczątkowe informacje o danych, które były tam wcześniej (została wolna, ponieważ nie cały klaster jest zajęty). Mimo wszystko jest to procedura bardzo trudna, kosztowna i często nie daje 100% rezultatów. Rzadko jednak udaje się odzyskać dane po nadpisaniu. Dlatego tak ważne jest zaprzestanie jakichkolwiek działań po popełnieniu błędu nadpisania danych.
Jak się uchronić przed problemem?
Bezwzględnie bezpieczni nie będziemy nigdy. Urządzenia elektroniczne się psują z wielu powodów – są wrażliwe na przepięcia i wiele czynników zewnętrznych. Możemy jednak przedłużyć ich żywotność, używając ich w przyjaznym środowisku, nie narażając ich na skrajne warunki, takie jak wysoka temperatura, duża wilgotność czy wstrząsy i uderzenia. Powinniśmy także tworzyć regularne kopie zapasowe i przechowywać je w odrębnych lokalizacjach, dbać o instalowanie aktualnego oprogramowania na komputerze i pobierać najnowsze antywirusy. Nie uchroni nas to całkowicie przed utratą danych, ale może pomóc w ich odzyskaniu i zminimalizować skutki takiego problemu.