Bardzo często zdajesz sobie sprawę z tego, że coś cię boli, ale nie masz pewności, jak sobie pomóc. Może najwyższy czas sprawdzić, do jakiego lekarza powinieneś się udać z konkretną dolegliwością?

Data dodania: 2015-02-24

Wyświetleń: 1575

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Do jakiego lekarza po poradę – przewodnik po specjalizacjach

U okulisty

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze wzrokiem warto odwiedzić okulistę. Specjalność ta jest niezwykle popularna, ponieważ wielu z nas wymaga noszenia odpowiednich okularów. Warto udać się do przychodni już przy pierwszych niepokojących objawach – nadmiernym mrużeniu oczu, powtarzających się stanach zapalnych spojówek, spadającej jakości widzenia.

 

U laryngologa

Kiedy masz problemy z gardłem, słuchem lub górnymi drogami oddechowymi na pewno powinieneś odwiedzić gabinet laryngologa. Lekarz pierwszego kontaktu odeśle cię tam, gdy nasili się ból zatok przynosowych, uszu czy dojdzie do choroby krtani albo krwawienia z nosa. Lekarz może też przeprowadzić wnikliwe badania słuchu, jeśli zajdzie taka konieczność.

 

U stomatologa

To kolejny specjalista, do którego bez wątpienia wybierzemy się nie raz. Jak wiadomo, stomatolog zadba o zdrowie twoich zębów. By utrzymać je w nienagannym stanie, zaleca się wizyty kontrolne co pół roku.

 

U dermatologa

Dermatolog to specjalista, zajmujący się chorobami skóry. Najczęściej zgłaszają się do niego osoby z problemami trądzikowymi, gdy nie pomagają im żadne kremy lub dolegliwości nie przechodzą po okresie dojrzewania.

 

U kardiologa

Do kardiologa trafiają osoby, cierpiące na choroby serca oraz układu krążeniowego. Jeśli dość często odczuwasz silne kłucie w klatce piersiowej (zwłaszcza w sytuacji, gdy cierpisz na nadciśnienie), powinieneś odwiedzić jego gabinet. Pamiętaj jednak, że ból serca nie jest wcale łatwy do zidentyfikowania i nie należy podnosić alarmu w przypadku incydentalnej dolegliwości.

 

U pulmonologa

Ten specjalista bada układ oddechowy. Wizyta w jego gabinecie okaże się konieczna, gdy na przykład przy oddychaniu słyszalne są wyraźne szmery. Lekarz rodzinny może też skierować twoje dziecko do pulmonologa na badanie pojemności płuc, kiedy męczy się przy bieganiu nawet na krótkich dystansach.

 

U nefrologa

Gdy masz problemy z oddawaniem moczu, nadciśnienie lub podpuchnięte oczy, bardzo możliwe, że powinieneś skonsultować się z nefrologiem. Specjalista ten zajmuje się bowiem chorobami nerek. Co ważne, będziesz leczony internistycznie, czyli niezabiegowo, najprawdopodobniej przy pomocy preparatów farmakologicznych.

 

U gastrologa

W poradni gastrologicznej przyjmuje się osoby z przewlekłymi bólami brzucha, nieustającymi wymiotami czy zaparciami. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego. Nigdy nie należy lekceważyć wymienionych już objawów, by nie doprowadzić do groźnych powikłań.

 

U neurologa

Specjalnością tego lekarza są choroby układu nerwowego. Powinieneś się do niego zgłosić, jeśli męczą cię ustawiczne bóle głowy, miewasz częste niedowłady lub osłabienia kończyn oraz niezamierzone ruchy (różnego rodzaju tiki).

 

U reumatologa

Bóle reumatyczne pojawiają się niestety u coraz młodszych osób, dlatego też reumatolodzy mają zwykle pełne ręce roboty. Po poradę warto się udać, gdy zaobserwujemy obrzęk stawów (najczęściej rąk, śródstopia i kolan).

 

U ortopedy

Ortopedia skupia się na wrodzonych oraz nabytych nieprawidłowościach w budowie i działaniu narządów ruchu. Przede wszystkim chodzi o choroby kostne oraz układu więzadłowo-stawowego, prowadzące do uszkodzenia stawów, mięśni i nerwów. Jednym z wielu objawów, które powinny cię skłonić do odwiedzenia ortopedy, może być ból kręgosłupa, trwający około dwóch tygodni i często powracający.

 

U psychologa

Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich znajdziecie się w sytuacji, która was przerasta, warto odwiedzić psychologa. Lekarz ten zaproponuje ci specjalne sesje, by porozmawiać o twoich problemach i podpowie ci, jak można je rozwiązać.

 

U seksuologa

Bardzo wiele par boi się lub po prostu wstydzi udać do tego specjalisty. Zupełnie niepotrzebnie, bo seksuolog w bardzo delikatny sposób posłuży pomocą, gdy w życiu intymnym pojawią się poważne kłopoty.

 

U onkologa

Tego lekarza wolałby nie odwiedzać nikt, jednak czasem to konieczne. Wśród objawów, które powinny cię popchnąć do wizyty, możemy zaliczyć chociażby częste przeziębienia oraz niepokojące guzki, wyczuwalne pod skórą (w przypadku kobiet zwłaszcza w okolicach piersi). W większości przypadków jednak do onkologa zostaniesz skierowany po wcześniejszych badaniach. Pamiętaj, że lepiej dmuchać na zimne niż zbyt późno zacząć leczenie raka.

 

U urologa

Urologia to dziedzina medycyny, zajmująca się układem moczowo-płciowym. Zgłaszają się tam osoby, mające problemy z nerkami, moczowodami, nadnerczami lub pęcherzem. Urolog pomaga także przy schorzeniach męskich narządów płciowych.

 

U androloga

Androlog to specjalista od fizjologii męskich narządów płciowych. Każdy mężczyzna powinien odwiedzać go w miarę regularnie, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Badania powinno się też przeprowadzać w przypadku niepłodności.

 

U ginekologa

Profesji ginekologa nie trzeba nikomu przybliżać. Ważne, by kobieta pamiętała o systematycznych wizytach w jego gabinecie. Jeśli natomiast pojawią się niepokojące objawy, jak na przykład stany zapalne, nieuzasadnione krwawienia, bóle podbrzusza czy piersi, należy odwiedzić lekarza jak najszybciej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena