Jak każda inna część komputera, dysk może się zepsuć. Jest to o tyle groźne, że wymiana dysku wiąże się nie tylko z koniecznością instalowania dysku, ale także utratą wszystkich zgromadzonych danych. Jeżeli nawet nie są one związane ze sprawami wagi państwowej, żal na pewno byłoby ulubionych piosenek, zdjęć z wakacji czy ebooków.
Uszkodzenie twardego dysku można stosunkowo łatwo rozpoznać. Po pierwsze system może wyświetlić jeden z komunikatów wskazujących na ten problem, np. „Nieprawidłowy lub uszkodzony FAT”, „Podstawowy dysk twardy nie został odnaleziony” czy „Nieprawidłowa tablica partycji”. Mogą pojawić się problemy przy próbie zapisania pliku. Ponadto na skutek uszkodzenia komputer może mieć problemy ze znalezieniem pliku czy programu. W każdym przypadku alarmujące jest pojawienie się brzęczenia lub innego nietypowego dźwięku wydawanego przez dysk lub przeciwnie – cisza, spowodowana brakiem pracy silniczka dysku.
I co wtedy robić?
Przede wszystkim – nie wpadać w panikę. Uszkodzenie dysku jest sprawą poważną, lecz nie beznadziejną. Pierwszym krokiem powinno być natychmiastowe wyłączenie komputera i odłączenie zasilania. Komputera z zepsutym dyskiem absolutnie nie wolno ponownie uruchamiać i używać – po pierwsze w wielu przypadkach komputer i tak się nie włączy, a po drugie prawie na pewno spowoduje to dalsze uszkodzenia.
Nie jest dobrym pomysłem szukanie porad w internecie i korzystanie z programów do odzyskiwania danych. Po pierwsze – patrz akapit wyżej, komputera nie wolno używać Po drugie – nieumiejętne próby odzyskania danych przyniosą więcej szkody niż pożytku.
Jeżeli na dysku znajdują się naprawdę wartościowe i niezbędne dane i komuś bardzo zależy na ich odzyskaniu, wystarczy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Istnieją firmy zajmujące się profesjonalnym odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników. Wystarczy odnieść lub przesłać dysk, a fachowcy odzyskają z niego tyle danych, ile będzie to możliwe. Uwaga – czasami uszkodzenie dysku jest na tyle poważne, że nawet profesjonaliści nie będą w stanie nic na to poradzić i dane przepadną nieodwracalnie. Niemniej jednak najlepsze firmy wykazują skuteczność na poziomie co najmniej 70%, więc w większości przypadków proces odzyskiwania danych kończy się sukcesem.