Nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Odkąd w każdym domu i zakładzie pracy mamy możliwość korzystania ze światła nie ustępującego temu naturalnemu, nasz cykl życia uległ diametralnej zmianie. Co jednak, jeśli światła zabraknie?

Data dodania: 2016-06-24

Wyświetleń: 1200

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oprawy oświetlenia awaryjnego – gdzie potrzebne?

Rozświetlenie sytuacji

Przyzwyczajeni do elektryczności i światła w razie poważniejszej awarii możemy wpaść w panikę. Nagłe wyłączenie sztucznego oświetlenia to jednak nie tylko niepokój psychiczny, ale też zwiększone ryzyko wypadku i utrudniona ewakuacja z budynków w razie np. pożaru. Choćby z tego względu zgodnie z literą naszego prawa oświetlenie awaryjne jest uznawane za część instalacji przeciwpożarowej.

Podczas dostosowywania budynku do użytku bezwzględnie należy pamiętać o przygotowaniu odpowiednich ścieżek ewakuacji, które muszą być zaznaczone w czytelny sposób, aby osoby przebywające w danym miejscu mogły ewakuować się niemalże instynktownie. Właśnie dlatego bardzo istotną częścią zabezpieczeń jest oświetlenie awaryjne. Rozwiązania, jakie należy stosować zostały określone w normie PN-EN 1838:2013-11 Zastosowania oświetlenia. Oświetlenie awaryjne (zastąpiła ona normę PN-EN 1838:2005 ). Co ciekawe obowiązująca norma może być zaostrzana w poszczególnych krajach członkowskich UE i tak jest w tym przypadku w Polsce: w 2009 r. pojawiło się rozporządzenie Ministra Infrastruktury modyfikujące regulacje. Z tymi dokumentami powinni zapoznać się właściciele budynków by wiedzieć, jakimi zasadami muszą się kierować.

Warto wiedzieć chociażby, że oświetlenie stosowane podczas sytuacji kryzysowych dzielimy na ewakuacyjne i zapasowe. To pierwsze ma za zadanie umożliwiać opuszczenie miejsca lub anulowanie groźnego procesu, to drugie zaś pozwala na dalsze wykonywanie standardowych działań mimo braku podstawowego oświetlenia.

Oświetlenie awaryjne powinniśmy wykorzystywać wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko nawet chwilowej awarii oświetlenia. Nięzbedne okazuje się tutaj zasilanie budynku niezależnymi źródłami prądu i wyposażenie miejsca w moduł awaryjnego oświetlenia. Placówkami, które muszą być wyekwipowane w awaryjne oświetlenie to między innymi hale sportowe, kina, galerie czy pomieszczenia przekraczające 1000 m2.

Sama instalacja opraw to nie wszystko – trzeba jeszcze pamiętać o przeprowadzaniu testów sprawnoścui i regularnie upewniać się, że wszystkie oprawy są w pełni funkcjonalne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena