Szampon jest detergentem przeznaczonym do mycia włosów oraz skóry głowy. Słowo szampon pochodzi z języka hindi. Później przeniknęło do Anglii, gdzie przyjęło formę „to shampoo”, a z czasem powstała finalna nazwa „the shampoo”. 

Data dodania: 2016-05-12

Wyświetleń: 3528

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cykl powstawania szamponów

Pierwsze szampony bazowały na roztworach mydeł otrzymywanych z tłuszczów oraz technicznych tłuszczów niskiej jakości. Były jednak obarczone sporą liczbą wad. Szampony w późniejszym czasie zrewolucjonizował rozwój oraz produkcja syntetycznych detergentów.

W procesie produkcji formuła szamponu zostaje poddana dokładnym testom. Pozwala to na zapewnienie niezmienności cech szamponu bądź też minimalnej zmiany wraz z upływem czasu. Jest to test stabilności, obejmujący zmiany koloru, zapachu oraz gęstości. Podczas testowania można nadto wykryć różnice w działaniu bądź skażenie mikrobami. Cały proces produkcji szamponów dzieli się na dwa etapy, tworzenia dużych porcji szamponu oraz jego rozlewania. Szczegółowiej można wyróżnić:

  • proces tworzenia, podczas którego powstają duże porcje szamponu. Zgodnie z opracowaną uprzednio formułą produkowane są porcje o wielkości 11 000 litrów bądź więcej. Surowce dostarczane są do zakładu produkcyjnego w beczkach 200 litrowych bądź torbach 23 kilogramowych. Składniki następnie zostają przelane bądź przesypane do specjalnych kolumn, gdzie następuje etap dokładnego mieszania;
  • w zależności od rozmiaru i pojemności szamponu, wykonanie jednego pojemnika szamponu o pojemności 11 000 litrów trwa od 1 do 4 godzin. Biorąc pod uwagę opracowaną formułę szamponu, zbiorniki, w których mieszane są poszczególne surowce, są podgrzewane bądź schładzane. Część z surowców, w tym woda lub podstawowe detergenty są bezpośrednio pompowane i odmierzane do zbiornika;
  • mieszanie w zbiornikach odbywa się przy pomocy specjalnych mieszadeł, wykonanych ze stali nierdzewnej bądź szkła. Mieszadła mogą być również wyposażone w niskociśnieniowe parownice wężowe. Poszczególne składniki są dokładnie mieszane, następnie ważone, dozowane i dodawane do mieszadeł;
  • zachowanie odpowiedniej temperatury i dozowanie ciepła jest ważne, bowiem wpływa na gęstość szamponu, a także łatwość jego mieszania;
  • aby zminimalizować zanieczyszczenia produktu stosuje się najczęściej wodę destylowaną;
  • w zależności od gałęzi przemysłu tworzona jest baza do szamponu, w innym miejscu zaś zostają dodane: zapach, kolor, woda, substancje odpowiadające za właściwości odżywcze oraz regenerujące.

Po dodaniu wszystkich składników do zbiorników, pobiera się próbkę do kontroli jakości, w celu sprawdzenia czy odpowiada stworzonej formule. W razie niespełnienia wszystkich warunków, mogą zostać wdrożone działania, dzięki którym ostatecznie produkt spełnia wszystkie warunki założonej formuły.

Skontrolowany produkt zostaje przepompowany z głównego zbiornika, do zbiornika przechowującego. Stamtąd zaś trafia na linie wypełniające. Do zakończenia całego procesu produkcji szamponów niezbędne są urządzenia, takie jak dozowniki do napełniania opakowań, zakrętarki do zakręcania opakowań i etykieciarki, do naniesienia odpowiednich etykiet.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena