(młodszych czytelników informujemy, iż był to taki film jak „M jak miłość” równie długi i równie zawiły, gdzie każdy z każdym się spotykał i bynajmniej nie rozmawiano o bankach energii). Później zostały wprowadzone energochłonne smartfony, mające niezliczoną ilość funkcji. Niestety za postępem w tej dziedzinie nie nadążyła technologia budowy ogniw. Próbą rozwiązanie tego problemu jest wprowadzenie przenośnych ładowarek do telefonów. Urządzenia takie przydają się w podróżach lub wycieczkach na łono natury.
Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na utratę kontaktu, nie chcą zostać odcięci od swoich ulubionych oraz potrzebnych urządzeń, firmy budujące urządzenia elektroniczne przygotowały banki energii. Urządzenia te są niezbędne dla osób lubiących ruch, wyprawy pod namiot na rower, na tych eskapadach próżno szukać gniazdek elektrycznych. Banki energii są niezbędne dla biznesmenów, którzy zawsze muszą mieć dostęp do sieci telefonicznej i internetowej. Power banki są niezbędne dla osób grających w gry na elektronicznych urządzeniach. Krótko mówiąc stają się niezbędne jak popcorn w kinie. Niby można, bez ale czy jest to taka sama zabawa?
Obecnie telefony posiadają baterie o pojemnościach od 2000 mAh do 3000 mAh. Jeżeli potrzebujesz banku energii tak na wszelki wypadek do awaryjnego ładowania, wystarczy posiadać przenośną ładowarkę do telefonów o niewielkiej pojemności na przykład 2600 mAh. Mały bank energii posiada jeszcze dodatkową cechę być może ważna dla Ciebie, otóż tego typu urządzenia posiadają małą wagę, są bardzo lekkie. Natomiast tablety posiadają baterie o pojemności od 3000 mAh do prawie, 8000 mAh, dlatego warto stosować power banki o większej pojemności, aby ładować tablety.
Warto zwrócić uwagę, czy interesująca Cię przenośna ładowarka posiada wskaźnik poziomu mocy. Dobrze, gdy urządzenie posiada diody wskazujące, ile jeszcze pozostało energii. Czyli czy jest 90 % - więc jest spoczko, czy jest 30 % - czyli ojojoj, czy jest 15 % - czyli Huston mamy problem. Warto posiadać bank energii ze wskaźnikiem, gdy nie ma tego wskaźnika może grozić, to, że w awaryjnej sytuacji urządzenie nie sprawdzi się. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie power banku z licznikiem ciekłokrystalicznym. Teraz już masz pewność ile energii jest w akumulatorze.
Niektóre przenośne ładowarki zawierają różne końcówki do różnych modeli telefonów. Różne modele smart fonów posiadają różne porty. Inne modele power banków nie posiadają w ogóle przewodów, wówczas można stosować kabel z twojego telefonu. Są też ładowarki posiadające tylko jeden kabel USB – micro USB.
Ładowarki z sieci elektrycznej posiadają natężenie około 1,5 A. Większość banków energii posiada wyjścia 1 A, Są również power banki posiadające wyjścia 1 A oraz 2.1 A. Nasuwa się pytanie, – jakim wyjściem ładować elektroniczne urządzenia? Zapewne zauważyliście, że jak ładujecie z ładowarki z gniazdka elektrycznego i ładujecie urządzenia podłączone do komputera, czas ładowania jest różny. Dlaczego? Już mówiłem, że natężenie z ładowarki podłączonej do gniazdka to około 1,5 A z komputera ta wartość to około 0,5 A. Więc czy nie warto ładować przez komputer? Otóż warto, im wyższe natężenie tym większa temperatura. Natomiast im większa temperatura tym bardziej zużywają się akumulatory. Podsumowując tę kwestię, ładując z mobilnej ładowarki warto stosować kilka ładowań z wyjścia 1 A oraz kilka ładowań z wyjścia 2,1 A.