Ciśnieniomierz to urządzenie, którego funkcją jest mierzenie tętniczego ciśnienia krwi. Na rynku rozróżnimy kilka rodzai ciśnieniomierzy a ich podział zależny jest od tego w jaki sposób dokonujemy pomiaru ciśnienia krwi a także w jakim miejscu dokonywany jest ten pomiar.

Data dodania: 2016-03-11

Wyświetleń: 1152

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybieramy optymalny ciśnieniomierz

Przed kupnem ciśnieniomierza musimy zadać sobie pytanie, do czego aparat ten ma nam na prawdę służyć, jak często chcemy go używać a także czy chcemy by dokonywany pomiar nie był skomplikowany, czyli byśmy sami bez pomocy innej osoby mogli bezproblemowo zmierzyć swoje ciśnienie.

 

Rodzaje ciśnieniomierzy:

  • Ciśnieniomierze rtęciowe
  • Ciśnieniomierze zegarowe
  • Ciśnieniomierze elektroniczne

Pierwszy z wymienionych aparatów do mierzenia ciśnienia, czyli aparat rtęciowy 14 kwietnia 2014 roku został wycofany z sprzedaży z powodu rtęci, która się w nim znajduje. Ciśnieniomierz ten niewątpliwie jest bardzo dokładny a także nie wymaga kalibracji. Te zalety spowodowały, iż ciągle można go kupić w specjalistycznych sklepach medycznych, jednak tylko do użytku lekarzy w szpitalach. Wadą tych ciśnieniomierzy oprócz faktu, iż znajduje się w nich rtęć jest waga a także jego duże gabaryty.

 

Ciśnieniomierze zegarowe, czyli manualne mają już o wiele mniejszą masę i wielkość, nie znajduje się w nich rtęć. Do badania wykorzystywany jest tak zwany stetoskop. Jest on wygodny w użytku dla osoby badanej, jednak pod warunkiem, że pomiaru dokonuje inna osoba. Jest również bardzo dokładny, dlatego najczęściej obecnie stosowany jest przez lekarzy w medycznych placówkach. Aparaty manualne wymagają kalibracji wykonywanej w zależności od klasy sprzętu co około 1-2 lata.

 

Ciśnieniomierze elektroniczne najczęściej spotykane w domach, cechują się bardzo łatwym pomiarem, który możemy dokonać samodzielnie. Wynik naszego badania pokazywany jest na dużych elektronicznych wyświetlaczach, są małe i lekkie dlatego idealnie nadają się do kontrolnych samodzielnych badań ciśnienia tętniczego krwi. Wadą takiego sprzętu jest fakt, iż bardzo często pokazują błędny wynik, który przekracza dopuszczalne normy. Wykonując badanie ciśnieniomierzem elektronicznym warto dokonać go 2-3 krotnie by mieć pewność, iż wynik jest właściwy. Ciśnieniomierze te dzielimy na nadgarstkowe i naramienne. Warto wiedzieć, iż aparaty nadgarstkowe nie nadają się do pomiaru ciśnienia u dzieci.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena