Każdy przedsiębiorca zanim podejmie się rejestracji swojej działalności gospodarczej, powinien porządnie zastanowić się nad wyborem formy księgowości, która następnie stanowić będzie fundament prawidłowego i zarazem sprawnego rozwoju przedsiębiorstwa.

Data dodania: 2016-02-13

Wyświetleń: 977

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Księgowość uproszczona

Do wyboru jest księgowość pełna oraz księgowość uproszczona.Trzeba pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach forma prowadzenia księgowości zostaje odgórnie narzucona przez przepisy Kodeksu Spółek Handlowych.

W tym artykule skupmy się na księgowości uproszczonej oraz zagadnieniach, z którymi należy się zapoznać, aby móc ostatecznie podjąć decyzję. Jak się okazuje, wielu przedsiębiorców nie orientuje się w temacie księgowości. Zadanie to nie należy do prostych, a z pewnością jest bardzo odpowiedzialne i wymagające bieżącej znajomości zmieniających się przepisów prawa.

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji okazują się biura rachunkowe, którym można zlecić prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie. Warto wiedzieć, iż księgowość nie wiążę się tylko z fakturami oraz wystawianymi dowodami księgowymi. Są to również liczne obowiązki związane z podatkami – ich naliczaniem, a następnie rozliczaniem.

Przedsiębiorca, który ma możliwość zastosowania w swojej firmie księgowość uproszczoną i się na nią zdecyduje powinien wybrać jedną z jej form, do których zaliczają się:

- ryczałt ewidencjonowany,

- karta podatkowa,

- księga przychodów i rozchodów.

Przystąpmy zatem do przeanalizowania każdej z tych form, aby wszystko stało się jasne…

Ryczałt ewidencjonowany

Jest to forma prowadzenia księgowości, która nie uwzględnia rozliczania żadnych kosztów, a płacona stawka podatku jest stała i liczona od sumy osiągniętych przychodów. Racją jest, że stawki w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego są niższe niż w skali podatkowej, aczkolwiek brak rozliczania kosztów sprawia, że jest to forma opłacalna jedynie w ściśle określonych przypadkach.

Karta podatkowa

Jest to forma dostępna jedynie dla niektórych form działalności gospodarczej. Kwota podatku jest uzależniona od wielkości miejscowości, w której prowadzona jest firma, od ilości zatrudnionych pracowników, jak również od rodzaju prowadzonej działalności. Stawka odczytywana jest ze specjalnej tabeli, która jest uzależniona od osiągniętego przez firmę przychodu.

Księga Przychodów i Rozchodów

Jest to bez wątpienia najpopularniejsza forma prowadzenia księgowości wśród przedsiębiorców, a szczególnie wśród osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Kwota podatku liczona jest od osiągniętego zysku (przychody – koszty). W tym przypadku podatnik ma możliwość rozliczania się za pomocą skali podatkowej, której stawki wynoszą 18% i 32% lub za pomocą stawki podatku liniowego wynoszącego 19%.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena