Księgowość stanowi podstawowy i elementarny składnik rachunkowości. W każdym przedsiębiorstwie rejestrowane są w ujęciu pieniężnym oraz ilościowym zdarzenia gospodarcze.

Data dodania: 2019-11-12

Wyświetleń: 644

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uproszczona ewidencja księgowa dla większej liczby jednostek od 2019 r.

Wybór odpowiedniej formy prowadzenia księgowości stanowi jeden z najczęstszych dylematów. Niestety, nie da się go w żaden sposób ominąć, ponieważ dotyczy on każdej rejestrowanej działalności gospodarczej. W zależności od formy prawnej, dla niektórych podmiotów gospodarczych wystarczające jest prowadzenie ewidencji bez wsparcia skomplikowanych narzędzi analityczno-finansowych. Duże przedsiębiorstwa i korporacje mogą natomiast zostać zobowiązane do sporządzania pełnych zapisów oraz sprawozdań, które dadzą w rezultacie całościowy obraz przeprowadzanych transakcji, przychodów oraz kosztów. 

Przedsiębiorcy podczas rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym podają we wniosku rodzaj spółki, jaką zamierzają prowadzić. W zależności czy mamy do czynienia ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną, partnerską, jawną czy komandytową - na niektóre rodzaje biznesu narzucone zostały z góry przez prawo określone zasady rachunkowości.

Zgodnie z prawem podatnicy, którzy posiadają podmioty samodzielne oraz spółki cywilne lub jawne mają możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ryczałtu, a w przypadku podmiotów komandytowych, partnerskich, akcyjnych oraz z 

ograniczoną odpowiedzialnością narzucona została pełna księgowość. 

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą KPiR, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową, czyli tak zwaną małą ewidencję zwolnieni są z przygotowywania corocznego sprawozdania finansowego, a także ze skomplikowanych zasad Ustawy o rachunkowości. 

Zaletą uproszczonej księgowości jest łatwość w prowadzeniu, niskie koszty, a także możliwość prowadzenia samodzielnie zapisów rachunkowych. Nie warto jednak bez odpowiedniej wiedzy i znajomości przepisów prawnych podejmować się księgowania, ponieważ w przypadku błędów skutki mogą okazać się dość poważne. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie współpraca z księgowym lub biurem rachunkowym. W szczególności zaletą zdalnego eksperta jest fakt, że posiada on na bieżąco wiedzę w zakresie księgowości i prawa podatkowego. Niezwykle istotne jest kontrolowanie zmian w ustawach, ponieważ stale treść aktów i dokumentów ulega modyfikacji, która może w efekcie działać na korzyść lub niekorzyść podatnika. W ostatnim czasie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą małą księgowość wprowadzone zostały korzystne zmiany. Jedną z nich jest uproszczona ewidencja księgowa dla większej liczby jednostek od 2019 r.  oraz uproszczona kalkulacja kosztu wytworzenia produktu. 

Ustawodawca wprowadza nowe ustawy i regulacje, których efektem ma być uproszczenie w zakresie prawa podatkowego i gospodarczego. Modyfikacje dotyczą przede wszystkim akt prawnych i przepisów związanych z rachunkowością. 

Począwszy od 1 stycznia 2019 roku zwiększone zostaną progi uprawniające jednostki do stosowania uproszczeń w ewidencji księgowej. Nowelizacja obejmować będzie zakres klasyfikowania umów leasingu, stosowanie uproszczonych zasad kalkulacji kosztu wytworzenia danego produktu, odstąpienie od ustalania aktywów i tworzenia rezerw, a także możliwość niestosowania rozporządzeń Ministerstwa Finansów w sprawie szczegółowych zasad uznawania i metod wyceny.

Zmiany obejmują wszystkie jednostki stosujące Ustawę o rachunkowości, jeżeli w roku 2018 nie przekroczyły co najmniej dwóch z trzech wielkości. Limit obowiązuje sumę aktywów bilansu w wysokości 25 500 000 złotych, w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów 51 000 000 złotych oraz średniorocznie zatrudnienie na pełen etat nie przekroczyło 50 osób.

Projekt przewiduje także wprowadzenie uproszczeń, które umożliwią dużo większej liczbie jednostek skorzystanie z nowelizacji i posiadanie odpowiedniego tytułu. Progi wartościowe dla jednostek mikro podniesione zostaną z 2 milionów do 3 milionów euro, a z 17 milionów na 25,5 miliona złotych dla małych podmiotów.  Zmianą objęte zostaną osoby fizyczne, spółki cywilne oraz jawne osób fizycznych, a także partnerskie. Podniesienie progów skutkować będzie tym, że znacznie większa część podatników skorzysta z możliwości otrzymania tytułu jednostki “mikro” lub “małej”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena