Księgowość jest kwestią, która znacznie utrudnia funkcjonowanie większości przedsiębiorstw. W zależności od osiąganych dochodów, firmy zobowiązane są do prowadzenia rozliczeń według księgowości pełnej bądź księgowości uproszczonej.

Data dodania: 2018-08-28

Wyświetleń: 935

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prowadzenie księgowości dużych firm

Księgowość uproszczoną stanowią proste zasady gromadzenia danych finansowych, na podstawie których wyliczane są kolejno zobowiązania podatkowe. Wyróżnia się jej trzy podstawowe formy:
1. Księga Przychodów i Rozchodów  - to najczęściej wybierana forma rozliczeń. Jej istotą jest ewidencjonowanie przychodów i rozchodów firmy w specjalnej księdze. Na podstawie danych w niej zawartych wykazuje się następnie zobowiązania przedsiębiorcy względem Urzędu Skarbowego. Rozliczenia te wykonuje się na zasadach ogólnych (stawka podatku 18% i 32%) bądź według podatku liniowego (stała stawka podatku w wysokości 19%).
 

2. Karta podatkowa - istotą ustalania podatku jest stała kwota podatku całkowicie niezależna od wysokości uzyskanych dochodów. Jej wysokość ustalana jest na podstawie rodzaju wykonywanej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców zamieszkujących miejscowość, w której działalność jest prowadzona.
 

3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - jego istota polega na opłacaniu podatku (stawki w zależności od przedmiotu działalności wynoszą 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% lub 20%) od wysokości osiągniętego przychodu. Przedsiębiorca nie ma zatem prawa do pomniejszenia go o koszty jego uzyskania. Co więcej, mimo iż stawki ryczałtu są znacznie niższe niż KPiR należy pamiętać, że do jego regulacji zmuszeni jesteśmy nawet, gdy spółka wykaże straty.


Księgowość uproszczona uprawnia przedsiębiorców do samodzielnego prowadzenia firmowych rozliczeń. Bardzo popularnym wśród nich rozwiązaniem jest tak zwana księgowość internetowa, a więc specjalistyczne oprogramowania pozwalające na sprawne wystawianie faktur i wyliczanie podatków. Przedsiębiorcy, których przychody netto za poprzedni rok obrotowy przekraczają równowartość 1 200 000 euro wyrażoną w złotówkach, muszą liczyć się z koniecznością prowadzenia księgowości w formie pełnej.

Księgowość pełna to bardzo zaawansowane narzędzie służące do ewidencjonowania wszystkich zdarzeń gospodarczych mających miejsce w firmie. Jej istota polega na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które odzwierciedlają rzeczywisty obraz finansów przedsiębiorstwa. Jej zadaniem jest nie tylko wyliczanie podatków, ale także analiza i kontrola sytuacji finansowej firmy.
 

Stopień skomplikowania księgowości pełnej sprawia, że jej prowadzenie przedsiębiorcy muszą przekazać biurom rachunkowym. Prowadzenie księgowości dużych firm wymaga jednak nie tylko profesjonalnej obsługi księgowej, ale także wielokierunkowego wsparcia. Z tego względu tak ważne jest wybranie odpowiedniego podmiotu, któremu przekażemy nasze księgi rachunkowe.

Outsourcing co prawda wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak ten prowadzony w sposób prawidłowy zrzuca z nas ciężar wszelkich kwestii księgowych naszego przedsiębiorstwa, zapewnia firmowym rozliczeniom poprawność, wspiera prowadzony biznes, jednocześnie pozwalając przedsiębiorcy na podstawowej działalności firmy, która bezpośrednio wpływa na dochód przedsiębiorstwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena