Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowywania przetworów zimą.
Zimą możemy do woli przyrządzać owoce egzotyczne oraz cytrusowe, bowiem wtedy mamy ich najwięcej w sklepach i są także najsmaczniejsze. Możemy zrobić konfiturę lub kompot z ananasa, dżem z mango lub bananów, jak również pikle z mango i papaji. Dobrym pomysłem będzie wykonanie kiszonych cytryn, które doskonale sprawdzą się, jako dodatek do deserów, nadając im nowego wymiaru smaku.
W zimie sklepowe półki uginają się pod stosem pomarańczy i mandarynek. Z nich możemy przyrządzić przepyszną marmoladę. Mandarynki można także karmelizować - w tej formie staną się pyszną dekoracją, która posłuży zarówno w przypadku ciast, jak i pieczeni mięsnych.
W tym okresie mamy też dostęp do jabłek i gruszek, które także stwarzają mnóstwo możliwości na przetwory. Gruszki w zalewie octowej to świetny pomysł na przekąskę. Domowy mus jabłkowy można wykorzystać do robienia szarlotki lub innego ciasta. Przygotowując tego rodzaju produkty samemu , mamy pewność, że na nasze talerze trafiają wyłącznie naturalne składniki. Jeśli zależy nam na przyrządzaniu sosów i zup dobrym pomysłem jest także wysuszenie pieczarek, w taki sam sposób jak suszymy grzyby. Przetwory z grzybów i pieczarek przywrócą na chwilę atmosferę późnego lata i jesieni.
W zimie możemy także przyrządzić przetwory z kiszonej kapusty lub cebuli. Przepysznym dodatkiem do mięs jest właśnie konfitura z czerwonej, karmelizowanej cebuli. Ten rarytas uświetni nie jeden posiłek. Miłośnicy słodkości bardzo częto praktykują także przyrządzanie likierów owocowych – w tej dziedzinie na uwagę zasługują pomarańcze, figi oraz cytryny.
Wspomniane składniki są ogólnodostępne, a przygotowanie przetworów nie trwa dłużej niż kilka godzin. Niezależnie od wyboru jakiego dokonacie, tego rodzaju przysmaki podkreślają charakter potraw, a także sprawiają, że zima upływa w miłej atmosferze. Zatem dobrze jest mieć takie produkty zawsze pod ręką. W domowej spiżarni nie może ich zabraknąć, nawet jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu, zawsze się znajdzie miejsce w jednej szafce chociażby na cztery słoiki. Zachęcamy także do eksperymentowania z nimi i nie trzymania się zasad jakie opisaliśmy. Może uda się Wam skomponować niewiarygodne połączenia smakowe, które mogą się się okazać wielkim odkryciem.