Zbawienne możliwości masażu były znane już w czasach przed naszą erą. Dziś masaż stanowi doskonałą formę rehabilitacji i wpływa rozluźniająco na nasze mięśnie. Na czym polegają masaże oraz dlaczego są świetną metodą rehabilitacji kręgosłupa – o tym w artykule.

Data dodania: 2016-01-21

Wyświetleń: 1312

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wygląda rehabilitacja poprzez masaż kręgosłupa?

Masaż – skuteczne lekarstwo

Osobom z urazami czy problemami zdrowotnymi często w ramach rehabilitacji zalecany jest masaż leczniczy. Metoda ta szczególnie polecana jest w przypadku schorzeń z kręgosłupa. Wskazania do tego typu leczenia określa lekarz, który na podstawie diagnozy i ogólnego stanu zdrowia wydaje skierowanie na tego typu rehabilitację.

Najczęściej masaż kręgosłupa zaleca się, gdy zespolone z kręgosłupem więzadła lub mięśnie przestają spełniać swoją funkcje. Mięśnie, które nie współpracują ze sobą, są obciążone z jednej strony bardziej czy kręgosłup po prostu przestaje być stabilny to pierwsze istotne objawy, że potrzebna jest rehabilitacja.

Przebieg masażu leczniczego

Tego typu rehabilitacja nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto mieć jednak przy sobie ręcznik. Stoły do masażu zazwyczaj wyścielane są jednorasowym podkładem, niemniej jednak można również położyć się na swoim ręczniku.

Na samym początku masażysta przeprowadza krótki wywiad. Dotyczy on zazwyczaj tego, czy pacjent miał już kiedykolwiek masaż leczniczy. Jeśli tak to bardzo istotne jest poinformowanie masażysty o tym czy po poprzednich masażach występował ból bądź lub siniaki. Rehabilitant upewnia się również, w którym miejscu plecy bolą, oraz czy pacjent może leżeć na brzuchu. Jeśli występują problemy z oddychaniem w trakcie masażu na brzuchu, masaż leczniczy wykonuje się na siedząco.

Przed przystąpieniem do masażu terapeuta smaruje plecy środkiem poślizgowym, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych skóry Takimi środkami może być oliwka, wazelina czy talk. Czasami stosuje się również preparaty, które mają na celu wspomaganie leczenia, czyli żele, maści, kremy czy emulsje o działaniu przeciwzapalnym.

Warto wiedzieć

Pierwsze zabiegi mogą przynosić odwrotne efekty. Pacjenci mogą czuć się gorzej, ponieważ techniki masażu podrażniają chore miejsce, które po prostu potęgują uczucie bólu. Nie zmienia to jednak faktu, że po kilku seriach poczujemy się znacznie lepiej. Jeśli masaże nie są wystarczające wówczas psychoterapia często jest wzbogaceniem procesu leczenia.

Czy wiesz, że masaż kręgosłupa obejmuje plecy, barki i pośladki i trwa około 30 minut, a same ruchy w trakcie masażu wykonuje się w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli w kierunku serca.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena