Artykuł ten opisuje róznice w stosowaniu płotków koordynacyjnych i drabinki koordynacyjnej. Przedstawia zalety stosowania płotków koordynacyjnych w treningu sportowym.

Data dodania: 2016-01-18

Wyświetleń: 1249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Współczesny trening sportowy, wymaga od trenera stosowania coraz to nowszych metod treningowych, poprawiających szybkość biegu. Prędkość zawodnika, biomechaniczne uzależniona jest od dwóch składowych: częstotliwości stawiania kroków biegowych i długości tych kroków.
W ostatnich latach, bardzo popularnymi akcesoriami treningowymi są: drabinka koordynacyjna i płotki koordynacyjne, które umożliwiają poprawę szybkości biegu.

Drabinka koordynacyjna, pozwala trenerowi kształtować składowe koordynacji, takie jak: równowaga, różnicowanie i synchronizacja. Ponadto uczy zawodnika szybkiego stawiania kroków, zwiększając ich częstotliwość.
Płotki koordynacyjne, kształtują drugą składową, czyli długość stawianych kroków biegowych.

Dlaczego stosuje się płotki  koordynacyjne o wysokości 30 cm?

Płotki koordynacyjne, są innowacyjnym przyborem w kształtowaniu i doskonaleniu prędkości biegu, zwinności i szybkości ruchów. Używane mogą być w różnorodnych konfiguracjach ćwiczeń, kształtujących szybkość nóg i poprawną technikę biegu, na zróżnicowanych nawierzchniach: trawie, betonie, parkiecie i innych.

Dlaczego stosuje się płotki o wysokości 17,5 cm ?

Płotki o wysokości 17,5 cm, pozwalają utrzymywać stopy nisko nad ziemią podczas treningu zwinności oraz szybkich zmian kierunku biegu. Wysokość 17,5 cm  naucza sportowców poprawnego poruszania się, bez zbędnych dodatkowych ruchów.
Płotki koordynacyjne o wysokości 17,5 cm bardzo dobrze sprawdzają się w dyscyplinach takich jak: tenis, koszykówka, siatkówka i piłka nożna.
Pozwalają poprawić szybkość poruszania się bokiem i szybkość zmiany kierunku biegu.

Jak działają płotki?

Płotki koordynacyjne pomagają opanować prawidłową techniką biegu oraz umożliwiają nabycie umiejętności szybszego stawiania długich kroków. Płotki o wysokości 30 cm kształtują prawidłową, pod względem biomechanicznym, technikę biegu do przodu.
„Nauczają” tego, czego nie da się wytłumaczyć słowami. Uczą ważnej techniki uniesienia kolana, w czasie której palce stopy utrzymują się blisko kolana nogi przeciwnej; oraz trzymania pięty blisko podudzia w fazie przeniesienia nogi w przód. Płotki pomagają także wzmocnić ruch nogi w dół (jak podczas jazdy na rowerze) oraz wzmacniają utrzymywanie prawidłowej pozycji bioder podczas biegu.
Płotki o wysokości 17,5 cm, kształtują u zawodników poprawną technikę biegu i szybszą pracę nóg. Przygotowują zawodnika pod każdym względem, do zwiększania prędkości poruszania się bokiem.

Praca z Płotkami Koordynacyjnymi

Żadne metody treningowe nie pomogą opanować szybkiego biegu, jeżeli zawodnik nie skoncentruje się na detalach związanych z poprawnymi ruchami biegowymi. Może biec jedynie tak szybko, na ile pozwala mu jego technika biegowa. Zawodnik biegnąc do przodu, powinien pamiętać o prawidłowej sylwetce sprintera. Utrzymywać biodra w przodzie  i prostą linię od ucha poprzez bark, biodro i kolano, aż  do kostki. Poruszając się krokiem dostawnym, należy pamiętać o obniżeniu bioder do postawy defensywnej. Ważnym jest, aby podczas biegu wykonywać poprawną pracę ramion i utrzymywać kąt 90 stopni pomiędzy ramieniem i przedramieniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena