Rodzaje lamp ulicznych zmieniają się co kilka lat wraz z nadejściem nowych technologii. Przedstawiamy kilka lamp, których czasy na naszych ulicach już dawno minęły.

Data dodania: 2016-01-17

Wyświetleń: 1865

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje i podział lamp ulicznych

Na przestrzeni wielu lat i od początków stosowania oświetlenia ulicznego w miastach, źródła oświetlenia cały czas się zmieniają, zastępując stare technologicznie rodzaje lamp ich nowymi, bardziej wydajnymi, a ostatnimi czasy także energooszczędnymi odpowiednikami.

 

Lampy wyładowcze

Źródło światła w lampach wyładowczych uzyskiwane jest w wyniku wyładowania elektrycznego. Różnią się one od standardowych lamp żarowych lub LED-owych, bowiem do wyładowania dochodzi w oparach metali lub gazów.


Lampy wyładowcze przyjmują najczęściej kształt rurki ze standardowymi gwintami (E27, E40). W różnych rodzajach lamp występują również różne urządzenie zapłonowe, a także statecznik, który ogranicza przepływ prądu wyładowczego. Oba te elementy montowane są bezpośrednio w oprawach lamp wyładowczych.

 

Lampy rtęciowe

Środowiskiem wyładowczym dla lamp rtęciowych są opary znajdujące się w szklanej bańce lampy. W lampach rtęciowych zachodzą najczęściej wyładowania łukowe, podobne do tych, które wykorzystywane są także w procesach spawalnictwa elektrycznego.

 

Lampy rtęciowe ze względu na bardzo wysoki poziom emitowania oparów od 1935 roku są wymieniane na swoje sodowe odpowiedniki, które są mniej szkodliwe zarówno dla ludzi jak i środowiska naturalnego.

 

Lampy sodowe

Lampy sodowe możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje – niskoprężne i wysokoprężne.

We wnętrzu lampy znajdują się opary zarówno sodu jak i gazów takich jak argon czy neon. Zasilane są z kolei poprzez transformatory o dużym stopniu rozproszenia.

Ze względu jednak na niski współczynnik barw CRI ograniczono ich zastosowanie jedynie do dróg, które nie przewidują ruchu pobocza czy ruchu pieszych - autostrad, dróg szybkiego ruchu.

 

Na przestrzeni lat stworzono lampy sodowe, których odwzorowanie kolorów przekroczyło wymagany próg, dzięki podniesionemu ciśnieniu oparów gazów wewnątrz jarznika. Niestety, konsekwencją podniesienia ciśnienia i rozświetlenia źródła światła spadła ich skuteczność świetlna, co spowodowało, że tego typu lampy zaczęto stosować jako lampy wewnętrzne, np. w sklepach.

 

Lampy sodowe to charakterystyczne i popularne źródła światła ze względu na żółto-pomarańczową barwę strumienia światła. W 2005 roku podjęto decyzję o powolnej wymianie lamp sodowych na lampy, emitujące barwę białą, tzw. lampy metalohalogenkowe lub w dzisiejszych czasach popularne lampy uliczne LED.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena