Na przestrzeni wielu lat i od początków stosowania oświetlenia ulicznego w miastach, źródła oświetlenia cały czas się zmieniają, zastępując stare technologicznie rodzaje lamp ich nowymi, bardziej wydajnymi, a ostatnimi czasy także energooszczędnymi odpowiednikami.
Lampy wyładowcze
Źródło światła w lampach wyładowczych uzyskiwane jest w wyniku wyładowania elektrycznego. Różnią się one od standardowych lamp żarowych lub LED-owych, bowiem do wyładowania dochodzi w oparach metali lub gazów.
Lampy wyładowcze przyjmują najczęściej kształt rurki ze standardowymi gwintami (E27, E40). W różnych rodzajach lamp występują również różne urządzenie zapłonowe, a także statecznik, który ogranicza przepływ prądu wyładowczego. Oba te elementy montowane są bezpośrednio w oprawach lamp wyładowczych.
Lampy rtęciowe
Środowiskiem wyładowczym dla lamp rtęciowych są opary znajdujące się w szklanej bańce lampy. W lampach rtęciowych zachodzą najczęściej wyładowania łukowe, podobne do tych, które wykorzystywane są także w procesach spawalnictwa elektrycznego.
Lampy rtęciowe ze względu na bardzo wysoki poziom emitowania oparów od 1935 roku są wymieniane na swoje sodowe odpowiedniki, które są mniej szkodliwe zarówno dla ludzi jak i środowiska naturalnego.
Lampy sodowe
Lampy sodowe możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje – niskoprężne i wysokoprężne.
We wnętrzu lampy znajdują się opary zarówno sodu jak i gazów takich jak argon czy neon. Zasilane są z kolei poprzez transformatory o dużym stopniu rozproszenia.
Ze względu jednak na niski współczynnik barw CRI ograniczono ich zastosowanie jedynie do dróg, które nie przewidują ruchu pobocza czy ruchu pieszych - autostrad, dróg szybkiego ruchu.
Na przestrzeni lat stworzono lampy sodowe, których odwzorowanie kolorów przekroczyło wymagany próg, dzięki podniesionemu ciśnieniu oparów gazów wewnątrz jarznika. Niestety, konsekwencją podniesienia ciśnienia i rozświetlenia źródła światła spadła ich skuteczność świetlna, co spowodowało, że tego typu lampy zaczęto stosować jako lampy wewnętrzne, np. w sklepach.
Lampy sodowe to charakterystyczne i popularne źródła światła ze względu na żółto-pomarańczową barwę strumienia światła. W 2005 roku podjęto decyzję o powolnej wymianie lamp sodowych na lampy, emitujące barwę białą, tzw. lampy metalohalogenkowe lub w dzisiejszych czasach popularne lampy uliczne LED.