Sygnały, których nie można bagatelizować
Utrata ostrości widzenia czy zwężenie pola widzenia to nie jedyne sygnały, które powinniśmy skonsultować z lekarzem. Wizyta u okulisty może być również konieczna, jeśli zauważymy u siebie:
- częste mruganie,
- mrużenie oczu w trakcie czytania, oglądania telewizji czy w trakcie pracy przy komputerze,
- bóle głowy,
- częste infekcje lub stany zapaleni oczu (np. zapalenie spojówek, zapalenie powieki),
- inne choroby wzroku.
Pamiętaj! Niektóre choroby takie jak jaskra lub zaćma mogą występować w rodzinie. Oznacza to, że gdy w rodzinie mamy osoby, które przebyły choroby wzroku wtedy warto zatroszczyć się szczególnie o nasz wzrok i zaplanować raz w roku wizytę profilaktyczną.
Badanie wzroku
W trakcie wizyty okulistycznej okulista może zalecić dodatkowe badania, jeśli zauważy jakieś niepokojące zmiany. Wówczas oprócz standardowego badania możemy mieć badanie:
- ostrości wzroku,
- krzywizny gałki ocznej,
- stanu oczu,
- pola widzenia,
- wielu innych.
Leczenie wady wzroku
Po wykonaniu szeregu badań i zdiagnozowaniu wady wzroku, wówczas lekarz może zalecić konieczność noszenia okularów korekcyjnych. Po wydaniu specjalnego zaświadczenia w sklepie optycznym możemy wybrać dowolne oprawki. Aktualnie takie okulary można również zamówić za pośrednictwem Internetu.
Decydując się jednak na soczewki kontaktowe, wówczas należy je dobierać tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem. U osób dorosłych dobieranie soczewek trwa znacznie krócej, bo zazwyczaj jedną wizytę. U dzieci i młodzieży dobieranie soczewek zazwyczaj trwa dwie wizyty, ponieważ gałki oczne mają zdolność do silnej akomodacji.
Dzięki nowoczesnej technologii istnieje możliwość w bardzo łatwy sposób dopasowania okularów czy soczewek. Oprócz tego możliwość wystąpienia jakichkolwiek chorób lub problemów ze wzrokiem może zostać odpowiednio wcześniej zdiagnozowana. Wystarczy jednak pamiętać o systematycznych wizytach profilaktycznych oraz do zastosowania się do zalecenie lekarza.