Główną zaletą kuchni greckiej jest łatwość przygotowania dań. Pośród repertuaru dań znaleźć można zarówno dania lekkostrawne, jak i cięższe. Wiele z nich cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach świata. Najbardziej rozpoznawalne punkty greckiego jadłospisu do sos tzatziki, sałatka grecka oraz souvlaki. Nie można zapominać też o wybornych winach – greckie winorośle są płodne i zaskakują delikatnym smakiem owoców. Do najpopularniejszych alkoholi greckich należy retsina – wino przyprawiane żywicą oraz ouso – trunek doprawiany koprem lub anyżem. Charakteryzuje się wyrazistym smakiem.
Grecy nie jedzą śniadań. Rano popijają kawę, jedzą czasem sucharki, placki lub kawałek chleba. Po południu zjadają lekki lunch, ale to kolacja jest głównym posiłkiem. Zjadają ją późnym wieczorem. Do stołu zasiada cała rodzina.
Składniki, których w kuchni nie może zabraknąć to przede wszystkim oliwa z oliwek, warzywa, wino, ryby, oliwki, sery, jogurt, cukinia, ogórki i bakłażan. Do słodzenia używa się miodu.
Znane greckie przystawki to między innymi tiganita – smażone warzywa, dolmadakia – nadziewane liście winogron podobne do naszych gołąbków, sałatki, fasolada, czyli zupa z fasoli, mezes, czyli zestaw przystawek z serami typu feta.
Oprócz tego na uwagę zasługuje także moussaka. Jest to rodzaj zapiekanki z mielonym mięsem, sosem beszamelowym i warzywami. Na lunch często jada się souvlaki. Odpowiednik pity, jaką znamy z barów szybkiej obsługi. W Grecji jada się je z grillowaną wieprzowiną, pomidorami, cebulą i sosem tzatziki.
Kuchnia grecka wykorzystuje także orzechy, migdały i sezam. Najbardziej znane słodkości to chałwa oraz baklawa. Obie są warte spróbowania. Można je zakupić nawet w Polsce.