Każdy z nas chciałby zamieszkać we własnym mieszkaniu. Jednak nie każdego stać na to, aby od ręki kupić swoje cztery kąty. Z pomocą przychodzą kredyty hipoteczne, dzięki którym marzenia o własnym mieszkaniu stają się realne. Jednak jest kilka kroków, które trzeba przebyć, aby cieszyć się ciepłem rodzinnym we własnym domku.

Data dodania: 2015-11-24

Wyświetleń: 660

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1 krok: Zdolność kredytowa

Przed przystąpieniem do procesu kredytowego zadbaj o swoją zdolność kredytową. Jest to nic innego jak wskaźnik określający, czy stać Cię na kredyt oraz na jaką wysokość rat możesz sobie pozwolić. Banki obliczają Twoją zdolność na podstawie Twoich średnich miesięcznych dochodów odejmując koszty, to co zostaje po odjęciu pomnożone przez liczbę rat kredytu jest Twoją zdolnością kredytową. Oczywiście tych parametrów jest dużo więcej. Ważna jest również Twoja historia kredytowa, to czy masz umowę o pracę, czy działalność gospodarczą i masa innych rzeczy, o które sam odpowiednio wcześniej powinieneś zadbać.

2 krok: Wybieranie nieruchomości

Jeśli już wiesz na jaki kredy możesz sobie pozwolić, możesz przystąpić do wybierania nieruchomości. Przy tym wyborze zawsze uwzględniaj swoją zdolność kredytową i nigdy nie decyduj się na zakup nieruchomości, której kwota przewyższa tą, którą obliczył bank. Oczywiście możesz negocjować cenę, czy to z deweloperem, czy właścicielem mieszkania na rynku wtórnym. W wielu przypadkach można zejść z ceny nawet o 10% w stosunku do pierwszej zaoferowanej, a w przypadku zakupu mieszkania, są to ogromne pieniądze.

3 krok : Umowy przedwstępne

Jeśli już wybrałeś mieszkanie, udało Ci się wynegocjować za nią dobrą cenę, powinieneś zadbać o umowę przedwstępną w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, lub o umowę deweloperską w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. Każdy bank wymaga takich umów przed rozpoczęciem całej procedury kredytowej. Taka umowa może być skonstruowana na zasadzie cywilnoprawnej, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest umowa sporządzona przez notariusza. Co prawda jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem, ale dzięki temu banki na pewno nie będą miały powodów do odmowy przystąpienia do procesu kredytowego.

4 krok: Wybieranie banku i kredytu

Jeśli wszystkie powyższe kroki masz już za sobą, powinieneś przystąpić do najtrudniejszego zadania. Wybieranie banku, w którym chcesz wziąć kredyt wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim ważna jest comiesięczna rata, którą dany bank ustali. Kolejną sprawą jest to, że różne banki mają różne wymagania co do swoich kredytobiorców. Zwróć również uwagę na prowizję i marżę dla banku, tak naprawdę to od tego zależy finalna kwota kredytu.

5 krok: Składanie wniosku i podpisanie umowy

Jeśli już wiesz w jakim banku weźmiesz kredyt, powinieneś zacząć gromadzić potrzebne dokumenty. Każdy bank ma przygotowany formularz, który musisz wypełnić, dołączając do niego dokumenty o Twoich zarobkach, o nieruchomości, którą chcesz kupić. Gromadzenie tej całej dokumentacji jest bardzo czasochłonne, jednak jest to krok, którego nie da się pominąć. Kiedy złożysz już wszystkie dokumenty powinieneś uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na decyzję kredytową. Zazwyczaj trwa to około czterech tygodni, ale czas oczekiwania uzależniony jest od banku oraz od jasności w Twoich dokumentach. W tym czasie banki mogą poprosić Cię o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Jeśli otrzymasz pozytywną odpowiedź z banku możesz przystąpić do podpisania umowy.

6 krok: Wizyta u notariusza

Kiedy wszystkie sprawy w banku będą już załatwione, powinieneś udać się do notariusza wraz ze sprzedającym nieruchomość, aby podpisać odpowiednie dokumenty. Dzięki temu sprzedawca nieruchomości otrzyma pieniądze, a Ty będziesz mógł zakupić swoje wymarzone mieszkanie.

Licencja: Creative Commons