Dlaczego prawidłowa wycena jest taka ważna? Kupno mieszkania lub innego lokum zwykle wiąże się z ogromnym stresem. W grę wchodzą zwykle duże pieniądze, a także długoletnie zobowiązania. Pierwszym krokiem w kierunku kupienia „własnego m” powinna być wycena mieszkania. Jak ją wykonać prawidłowo przed wzięciem kredytu?

Data dodania: 2022-02-16

Wyświetleń: 583

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. O czym musisz pamiętać przed kupnem lokalu? Sprawdź odpowiedź!

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania i jego wycena idą ze sobą w parze. To od wartości mieszkania zależy wysokość przyznanego kredytu. Dlatego ważne jest, aby wykonać ją prawidłowo. Poznaj zasady wyceny – w artykule przedstawimy praktyczne tipy, które mogą być pomocne, jeśli masz zamiar kupić mieszkanie. Jeśli stoisz przed tym wielkim i ważnym krokiem warto także skorzystać z pomocy ekspertów, takich jak homly.to. Możesz liczyć na fachową pomoc zarówno w kwestii kupna, jak i sprzedaży nieruchomości i to nawet w ciągu 7 dni!

Jeśli kupujesz mieszkanie i chcesz uzyskać kredyt hipoteczny, niezbędne jest wykonanie wyceny mieszkania. Część osób robi ten błąd i samodzielnie dokonuje wyceny nieruchomości, na przykład na podstawie średniej rynkowej. Gdy w praktyce okazuje się, że lokum ma inną wartość (np. niższą niż zakładano), może dojść do sytuacji, że bank nie przyzna kredytu lub zaproponuje finansowanie z podwyższoną marżą.

Dzieje się tak zwykle, kiedy pierwszym krokiem kupującego jest zawarcie umowy przedwstępnej i wpłata zaliczki. Niestety, jest to błąd i takiego zachowania należy się wystrzegać.

Co zatem czeka nas, jeśli samodzielnie dokonamy wyceny? Możemy spodziewać się, że w przypadku nieprawidłowości bano obarczy nas droższym kredytem. Dlatego należy trzymać się zasady: najpierw wycena mieszkania, a potem umowa przedwstępna.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – jak zrobić to dobrze

Nie mówimy jednak, że sporządzanie wyceny na własną rękę jest czymś nieprawidłowym. W banku taki zabieg nazywa się operatem szacunkowym. Aby wykonać ją prawidłowo i mieć gwarancję, że wycena zostanie zaakceptowana przez bank, trzeba trzymać się jednak kilku zasad:

 • wycena nie jest wykonywana samodzielnie;
 • zgłasza się ten fakt bankowi;
 • zamawia się usługę w banku, korzystając z listy preferowanych i akceptowanych przez bank rzeczoznawców.

Jednakże w sytuacji, kiedy nie dostarczymy bankowi tych danych, bank przeprowadza wycenę w swoim zakresie:

 • przez pracownika banku (może się okazać, że wycena nastąpi “wirtualnie”, na podstawie zdjęć i średniej ceny rynkowej nieruchomości w okolicy – to tak zwana uproszczona wycena nieruchomości);
 • przez profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego.

Umowę przedwstępną należy zawrzeć dopiero po dokonaniu wyceny. Wcześniej należy sprawdzić, czy posiadamy zdolność kredytową, która jest podstawą do udzielenia kredytu hipotecznego.

Może zdarzyć się, że sprzedający nie będzie chciał poczekać na wycenę i będzie naciskać na sporządzenie umowy przedwstępnej sprzedaży. Można spróbować porozmawiać o tzw. decyzji wstępnej lub promesie z banku, która jest gwarantem możliwości uzyskania finansowania po spełnieniu określonych warunków.

Ile trwa wycena i jak się do niej przygotować?

Jako że wycena mieszkania może być przeprowadzona zarówno przez rzeczoznawcę majątkowego, jak i przez bank samodzielnie, należy rozróżnić obydwa typy:

 • wycena nieruchomości przez bank trwa około 10 dni roboczych;
 • wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę zajmuje 10-15 dni roboczych.

Należy uwzględnić ten czas w swoich planach, a do wyceny przygotować następujące dokumenty:

 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości – możesz zdobyć w Centralnej Informacji Ksi
 • ąg Wieczystych oraz w każdym oddziale CIKW przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów re
 • jonowych;
 • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – uzyskasz w urzędzie gminy lub miasta;
 • wypis z rejestru gruntów z mapką – do dostania w starostwie powiatowym;
 • mapa ewidencyjna działki – w starostwie powiatowym;
 • pozwolenie na użytkowanie istniejącej nieruchomości powiatowego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

Większość ze spraw możesz załatwić online, np. przez ePUAP.

Jaki jest koszt wyceny mieszkania u rzeczoznawcy? Cena ta waha się między 500 a 900 zł i jest zależna od województwa.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena