Wiele osób swój pierwszy (a czasem jedyny) kontakt z notariuszem ma w przypadku zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to ważna inwestycja, związana z obrotem dużymi kwotami, często przy udziale banku, co sprawia, że sytuacja jest dość nerwowa. Jak się przygotować do wizyty w kancelarii notarialnej, by stresu było mniej?

Data dodania: 2022-10-31

Wyświetleń: 330

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak się przygotować do wizyty u notariusza przy zakupie nieruchomości?

Wybierz właściwie kancelarię notarialną

Jeśli zakup nieruchomości odbywa się na rynku pierwotnym, to deweloperzy zwykle mają swoją wybraną kancelarię notarialną, w której najszybciej mogą całą procedurę przeprowadzić. Wówczas znika kłopot szukania notariusza.

W przypadku jednak gdy transakcja obywa się na rynku wtórnym bądź z jakiegoś powodu nie chcemy korzystać z usług notariusza współpracującego z deweloperem, to wybierając kancelarię notarialną należy zwrócić uwagę na jakość usług, ich cenę oraz dostępny termin.

Weź dokumenty

Kancelaria notarialna będzie posiadała wzór aktu notarialnego i uzupełni go właściwymi danymi. Jednakże aby móc go podpisać trzeba posiadać przy sobie ważny dowód osobisty, a w przypadku cudzoziemców chcących kupić nieruchomość w strefie przygranicznej także zgody właściwych organów.

Dodatkowo, jeśli nieruchomość jest kupowana przy pomocy kredytu, należy zwrócić się do właściwego banku z prośbą o przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i informacji o danych, które należy wpisać do księgi wieczystej. Te informacje zwykle kancelaria notarialna otrzymuje wcześniej, by móc je zawrzeć w akcie notarialnym, ale warto mieć je przy sobie przy podpisywaniu umowy, by móc sprawdzić poprawność.

Ile zapłacisz za usługi w kancelarii notarialnej?

Wysokość taksy notarialnej za usługi określane są w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Są to kwoty maksymalne, które kancelarie notarialne mogą obniżyć. Nieczęsto się na to decydują, jednak jest to jeden z aspektów, które warto wziąć pod uwagę wybierając notariusza, u którego ma się podpisać akt notarialny.

Warto pamiętać, że w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera, szczególnie przy kredycie, konieczne jest podpisani wcześniej umowy deweloperskiej. Wówczas również ponosi się koszty kancelarii notarialnej, jednakże są one niższe, ponieważ dzielone na pół między kupującym a deweloperem.

Artykuł powstał we współpracy w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl>

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena