Aparatura medyczna stanowi niezbędne wyposażenie placówek służby zdrowia – począwszy do małych gabinetów lekarskich, poprzez przychodnie, aż po oddziały szpitalne. 

Data dodania: 2015-11-20

Wyświetleń: 1158

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Od nowoczesnej i niezawodnej aparatury zależy m.in. prawidłowa diagnostyka, która jest absolutną podstawą  wdrożenia właściwego leczenia.

Sprzęty medyczne muszą być na bieżąco serwisowane, przechodzić systematyczne przeglądy techniczne, aby działały sprawnie i skutecznie oraz aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom. Obsługa skomplikowanej aparatury medycznej nie zawsze jest prosta, dlatego lekarze i personel medyczny muszą przechodzić specjalne szkolenia, aby w pełni wykorzystać wszystkie możliwości techniczne urządzenia.

Niektóre sprzęty mają bardzo uniwersalny charakter, dzięki czemu mogą służyć wielu specjalizacjom medycznym. Jednym z takich urządzeń jest ultrasonograf, który służy do obrazowania tkanek i narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym. USG wykorzystuje do tego fale ultradźwiękowe, dzięki temu urządzeniu można w szybki sposób wykryć jakieś zmiany w obrębie tkanek i narządów. Zazwyczaj ultrasonografia jest pierwszym podstawowym badaniem przesiewowym (lub w przypadku dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta) ze względu na jego bezbolesność, bezinwazyjność oraz powszechną obecność w placówkach służby zdrowia.

W dalszej kolejności wykonywane są badania, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, które wymagają znacznie bardziej zaawansowanej aparatury medycznej, dużo rzadziej spotykaną. O ile ultrasonografię można w większości przypadków wykonać od ręki lub w bardzo krótki czasie, to w przypadku TK czy RM czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy (w zależności od stanu zdrowia pacjenta).

Zastosowania ultrasonografów są bardzo szerokie, najważniejsze z nich to:

- diagnostyka narządów wewnętrznych, np. wątroby, trzustki
- diagnostyka układu moczowego, np. kamieni nerkowych
- diagnostyka ginekologiczna płodu, układu rodnego, piersi
- diagnostyka tarczycy, węzłów chłonnych, ocena stanu aorty brzusznej, naczyń tętniczych i żylnych, obrazowanie kurczliwości serca i wiele więcej.

Nowoczesna aparatura medyczna w rękach profesjonalistów w dużej mierze przekłada się na zdrowie pacjentów. Jednak pierwszy krok należy do tych ostatnich. Wizyta u lekarza w przypadku niepokojących objawów oraz profilaktyczne badania to podstawa. Jeśli to zlekceważymy, na ratunek może być już za późno. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena