Badanie RTG i badanie USG to dwa podstawowe badania diagnostyczne umożliwiające rozpoznanie wielu poważnych chorób i schorzeń. Jaka jest specyfika każdego z nich i w jakich przypadkach się je wykonuje?

Data dodania: 2014-08-11

Wyświetleń: 1455

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Badanie RTG

Rentgen, zwany w skrócie RTG, to badanie, które wykorzystuje promienie rentgenowskie, czyli promienie X, w efekcie czego, podczas prześwietlenia, możliwe jest uzyskanie czytelnego obrazu narządów wewnętrznych pacjenta na zdjęciu RTG. Najczęściej, z racji najlepszej widoczności, wykonuje się RTG kości. Z racji tego, iż w trakcie badania organizm pochłania promienie X, nie należy wykonywać go częściej niż raz na pół roku.

Sposób działania RTG opiera się na różnym stopniu pochłanialności promieniowania X przez tkanki w organizmie człowieka. Najsilniej jest ono absorbowane przez kości, przez co są one najlepiej widoczne na zdjęciu rentgenowskim. W przypadku prześwietlenia innych narządów, konieczne jest podanie osobie diagnozowanej kontrastu – w formie doustne, dożylnej bądź doodbytniczej, pochłaniającego promienie rentgenowskie.

Badanie RTG pozwala na zbadanie układu kostnego, czaszki oraz klatki piersiowej pacjenta. Można przy jego pomocy ocenić stan płuc, układu sercowo-naczyniowego. Nierzadko RTG jest również wykorzystywane do zobrazowania pojedynczych zębów bądź całej szczęki. Po podaniu kontrastu można natomiast zbadać układ moczowy, jelito grube i cienkie oraz górny odcinek przewodu pokarmowego, czyli przełyk, żołądek i dwunastnicę.

Badanie USG

Z kolei ultrasonografia, czyli USG, jest badaniem diagnostycznym o charakterze nieinwazyjnym. W wyniku badania USG, uzyskuje się obraz konkretnych narządów wewnętrznych. Z racji dużego spektrum zastosowań, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań.

W USG zostało wykorzystane zjawisko odbijania fal ultradźwiękowych od tkanek. Urządzenie emituje elektryczne impulsy, które w głowicy przechodzą w ultradźwiękową falę. Dalej fala ta obija się od narządów i powraca do głowicy, gdzie zostaje z powrotem przekształcona w impulsy elektryczne. Impulsy te następnie zostają przekształcone w obraz pojawiający się na monitorze. USG wykorzystuje się do oceny stanu przede wszystkim tkanek miękkich, które składają się w większości z wody, dobrze przewodzącej ultradźwięki.

Badanie USG przeprowadza się przez powłoki ciała, dzięki czemu wykorzystuje się je do badania m.in. jamy brzusznej, mięśni, piersi, tarczycy czy naczyń krwionośnych bądź też przy pomocy sondy ultrasonograficznej, która jest wprowadzana wewnątrz ciała – są to tzw. USG przezpochwowe lub przezodbytnicze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena