Jeśli cieszysz się dobrym samopoczuciem, często zapominasz, że najważniejsze co masz, to przede wszystkim zdrowie. Nawet jeśli brzmi to jak utarty slogan. Pamiętasz kiedy ostatnio robiłeś sobie „przegląd"? Czy nie idziesz do lekarza dopiero wtedy, gdy coś ci naprawdę dokucza?

Data dodania: 2010-07-01

Wyświetleń: 2786

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Systematyczna kontrola i badania to podstawa, by faktycznie po 40. cieszyć SIĘ życiem przez długie lata.

Kobieta u ginekologa
Nawet jeśli jesteś już w okresie menopauzy, nie lekceważ tych kontroli. Teraz jesteś szczególnie narażona na niebezpieczeństwa. Rak piersi, szyjki macicy, to częste nowotwory złośliwe u kobiet. Najskuteczniejszą formą walki z tą chorobą są tzw. Badania przesiewowe, czyli systematyczna mammografia piersi i badania cytologiczne, wykonywane każdego roku. Niestety nie ma badań przesiewowych w kierunku raka jajnika, dlatego wykrywany jest zwykle już w zaawansowanym stadium. Jedynym sposobem, aby zauważyć pierwsze nieprawidłowości jest USG transvaginalne. Dlatego warto wykonywać je systematycznie, co roku. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń można oznaczyć marker nowotworowy Ca 125. Pamiętaj, że rak jajnika jest jednym z najgroźniejszych nowotworów u kobiet.

Konsultacja u urologa
Na wizytę powinien zgłosić się każdy mężczyzna przed pięćdziesiątką, bowiem w tym wieku niemal powszechną przypadłością staje się łagodny rozrost gruczołu krokowego. Jego powiększenie przysparza wielu nieprzyjemnych dolegliwości, a z czasem może przerodzić się w raka prostaty. Lekarz przeprowadzi bezbolesne badanie, tzw. per rectum, zleci badanie na poziom antygenu PSA we krwi lub oceni stan gruczołu poprzez USG transrektalne. Jeśli zajdzie taka potrzeba, podczas badania można będzie wykonać biopsję i pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Wizyta u urologa jest wskazana również dla osób mających problem z trzymaniem moczu. To schorzenie ma wiele przyczyn, częściej dotyka kobiety, a jego ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Leczenie uzależnione jest od rodzaju choroby, co można ustalić poprzez odpowiednie badania. W celu diagnozy wykonuje się posiew moczu, stężenie kreatyniny i mocznika w surowicy krwi, USG, a także specjalistyczne badania urologiczne i radiologiczne.

Gastrolog polecany
Zwłaszcza, gdy zbliżasz się do pięćdziesiątki, cierpisz na zaparcia, warto sprawdzić czy nic złego nie dzieje się z jelitem grubym. Najlepszym sposobem jest wykonanie badania endoskopowego. Częstym problemem, zwłaszcza u osób starszych, prowadzących siedzący tryb życia, z nadciśnieniem, otyłością są żylaki odbytu znane jako hemoroidy. Niestety, przez wielu pacjentów to schorzenie ciągle jest traktowane, jako jedna z najbardziej wstydliwych dolegliwości. Cierpią latami, wspomagając się farmaceutykami, o których najczęściej usłyszeli w reklamie. Dzisiejsza medycyna proponuje różne rozwiązania, nie tylko zabiegi operacyjne. Poza tym leczenie hemoroidów powinno zostać poprzedzone badaniem rektoskopem lub kolonoskopem, by wykluczyć raka jelita grubego.

Pamiętaj o kardiologu
Ta wizyta jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki chorób serca. Nieodzowne będzie wykonanie lipidogramu, który określi poziom cholesterolu we krwi. Podwyższony cholesterol LDL powoduje rozwój choroby wieńcowej. Zbyt duże stężenie cholesterolu całkowitego zagraża miażdżycą i innymi chorobami serca. Podczas wizyty można też będzie wykonać EKG. To standardowe badanie wykryje ewentualne zaburzenia pracy serca. Przy okazji można będzie zmierzyć ciśnienie krwi. Chociaż wydaje się to błahostką, dobrze, jeśli ciśnienie skontroluje fachowiec. Pamiętaj, że nadciśnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu krwionośnego. Może występować też w wyniku chorób współistniejących - miażdżycy, chorób nerek, nadczynności tarczycy.

Strzeż się miażdżycy
To przewlekły, postępujący proces chorobowy, który nasila się z wiekiem. Jest jednym z głównych powodów zawału serca, udaru mózgu czy otępienia starczego. Na rozwój choroby ma wpływ podwyższony poziom „złego" cholesterolu we krwi. Proces ten przyspiesza palenie, nieodpowiedni sposób odżywiania, brak aktywności fizycznej, otyłość. Chorobę nasilają inne dolegliwości, m.in. nadciśnienie i cukrzyca.

U okulisty
Jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób po 60 roku życia jest zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej (AMD). Kiedy pojawiają się pierwsze objawy - zniekształcone widzenie linii prostych, problemy z widzeniem środka obrazu, trudności w rozróżnianiu kolorów - choroba jest już często zaawansowana. Wczesne stadium AMD przeważnie nie wpływa na jakość widzenia, dlatego łatwo je zbagatelizować. Chorobę stwierdza się podczas badania okulistycznego. Dlatego jeśli masz 50 lat, rozpocznij systematyczną kontrolę wzroku. Rozwojowi choroby sprzyja nadciśnienie tętnicze, uwarunkowania genetyczne, długotrwałe narażenie wzroku na ostre światło, palenie tytoniu, otyłość, niedobór przeciwutleniaczy. Częściej chorują kobiety.

Jeśli ciągle odsuwasz w czasie wizytę u lekarza i nie zawsze przekonują cię takie argumenty, wykonaj przynajmniej podstawowe badania laboratoryjne - morfologię z rozmazem krwinek, OB i oznaczeniem białka CRP. Sprawdź poziom glukozy, wykonaj próby wątrobowe i lipidogram. Zrób też badanie na obecność krwi utajonej w kale. Badania te są dosyć proste, niedrogie, nie zabierają dużo czasu. Wystarczy jedna wizyta w laboratorium, a później konsultacja u lekarza, aby je zinterpretował.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena