Krótkie dni bez słońca, deszcz… Pojawiają się smutne myśli i pogorszenie nastroju. Tego typu odczucia, głównie późną jesienią i zimą są niestety częste. Jeśli szybko mijają, to jest to coś naturalnego. Gdy utrzymują się i utrudniają codzienne funkcjonowanie, może to być depresja sezonowa.

Data dodania: 2011-02-11

Wyświetleń: 1700

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Depresja sezonowa pojawia się zwykle cyklicznie – jesienią lub zimą, a ustępuje wiosną. Przynosi uczucie smutku, rozdrażnienia i niechęci. Człowiekowi brakuje energii, jest senny, ma kłopoty z koncentracją. Diagnozę może jednak postawić tylko lekarz, by odróżnić ją od depresji klinicznej, związanej z głębszymi zaburzeniami na poziomie psychicznym.

Przyczyny depresji sezonowej nie są do końca znane. Wymienia się najczęściej zależność od hormonów. Na ich wydzielanie ma bowiem wpływ światło słoneczne. Niedostateczna ilość tego światła powoduje zmniejszenie produkcji hormonów. Z pewnością nie bez znaczenia jest też wrażliwość i osobowość każdego człowieka oraz wiek i płeć. Częściej na tę chorobę cierpią kobiety, ujawnia się w wieku 20-30 lat i pogłębia się wraz z wiekiem.

Jak leczyć depresję sezonową?

Dopiero od niedawna depresja sezonowa uznana została za chorobę i zakwalifikowana do leczenia. Niestety, chorzy często bronią się przed przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych. Wciąż jeszcze z niechęcią myślimy o wizycie u psychiatry. Obawa, że inni dowiedzą się o naszych problemach i o tym, że sobie z nimi nie radzimy budzi wstyd i poczucie winy. Boimy się, aby w pracy ktoś nie uznał nas za osoby niezrównoważone psychicznie, że stracimy autorytet, okażemy swoją słabość. Wybieramy więc zwykłą hipokryzję, pozwalając by problem narastał, bo wolimy go ukryć niż rozwiązać. Dlatego pomoc przychodzi często za późno.

A sposoby leczenia są różne, poczynając od fototerapii, poprzez leczenie farmakologiczne, aż do terapii psychologicznej włącznie. Warto korzystać z pomocy i wiedzy specjalistów, bo sami sobie z tym problemem nie poradzimy. Medycyna dysponuje obecnie szeroką gamą leków przeciwdepresyjnych.

Są one wydawane wyłącznie na receptę i powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą specjalisty.

Sprawdzoną metodą jest też psychoterapia, która nie tylko leczy z depresji, ale uczy innego spojrzenia na życie. Aby otrzymać taką pomoc, należy zwrócić się do psychologa.

Działania wspomagające

- Jeśli to możliwe, zrób sobie kilkudniowy urlop i wyjedź najlepiej w rejony, gdzie o tej porze roku jest więcej słońca.

- Staraj się spędzać wolny czas aktywnie na świeżym powietrzu, nawet krótki spacer może poprawić samopoczucie.

- Stosuj dietę, która dostarcza tryptofan. Jest to aminokwas, który wspomaga wytwarzanie w organizmie serotoniny – hormonu o działaniu przeciwdepresyjnym i relaksującym. Tryptofan zawierają m.in. banany, soja, łosoś, ser żółty, mleko.

- Wzbogacaj dietę w produkty zawierające witaminy z grupy B oraz magnez. Mają one niekwestionowane znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

- Unikaj sytuacji stresujących.

- Staraj się robić to, co sprawia ci przyjemność.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena