Problemy egzystencjalne, zaburzenia emocjonalne, w tym psychiczne – to najczęstsze problemy z jakimi przychodzi mierzyć się psychologom, psychiatrom i psychoterapeutom. W naszym społeczeństwie wciąż niestety pokutuje negatywne myślenie o tego rodzaju zjawiskach, a osoby odczuwające rozmaite problemy życiowe często są marginalizowane i stygmatyzowane.

Data dodania: 2015-11-19

Wyświetleń: 1733

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Psycholog a psychiatra

Tymczasem instytucja psychologa czy psychiatry może okazać się niezwykle pomocna w przypadku większości naszych problemów życiowych. Podstawą jest jednak przełamanie własnego wstydu i wybranie się na wizytę. Radzimy kiedy i gdzie powinniśmy udać się z danym rodzajem problemu: ch, a osoby odczuwające rozmaite problemy życiowe często są marginalizowane i stygmatyzowane. 

PSYCHOLOG, PSYCHIATRA CZY PSYCHOTERAPEUTA?

Psycholog to osoba, która ukończyła pozytywnie studia psychologicznie i uzyskała dyplom uczelni wyższej. Od tego momentu może ona udzielać porad psychologicznych osobom w trudnej sytuacji życiowej. I faktycznie tylko, a może aż doradzaniem zajmuje się psycholog. To praca przeznaczona dla osób obdarzonych niezmiernie dużą empatią – psycholog przeprowadzi z nami wiele rozmów, zdiagnozuje problem z pomocą specjalistycznych testów i wskaże możliwe drogi rozwiązania naszych kłopotów życiowych.

Do psychiatry powinniśmy wybrać się w przypadku, kiedy to nasza psychika sypie się w sposób zdecydowany, utrudniając nam w zauważalny sposób codzienne czynności. Również w przypadku, kiedy psycholog zalecił nam skorzystanie z pomocy lekarza psychiatry nie powinniśmy z ów wizytą zwlekać. To lekarz, a więc w przeciwieństwie do psychologa może nam wystawić receptę na odpowiedni lek, może również wypisać zwolnienie lekarskie, a także wystawić nam skierowanie do lekarza jeżeli uzna, że stan naszego zdrowia wymaga hospitalizacji.

Psychoterapeuta natomiast jest osobą, która ukończyła studia wyższe i dodatkowo kurs psychoterapii. Niektóre z nich są certyfikowane przez NFZ i dają możliwość prowadzenia zajęć właśnie na jego zlecenie. To osoba, do której zostaniemy skierowani przez psychologa lub też psychiatrę w przypadku, gdy zaistnieje tak konieczność.

Wielu z nas nie zastanawia się nad różnicami pomiędzy ów zawodami, ale w rzeczywistości różnice te jak widzimy są istotne. W większości przypadków wystarczy jedynie wizyta u psychologa, który doradzi nam odpowiednio w sposób fachowy wskazując możliwe drogi wyjścia z naszych życiowych problemów. Bez względu na to z jakim problemem stawimy się gabinecie psychologa liczyć będziemy mogli na pewno na: fachowe badania psychologiczne, wysłuchanie naszego problemu, brak uprzedzeń społecznych ze strony psychologa, poradę w oparciu o fachową wiedzę medyczną i psychologiczną.

Przede wszystkim nie powinniśmy się obawiać wizyty u psychologa, który często jest pierwszą instancją, do której pukamy w przypadku problemów ze swoim życiem. To prawdziwy specjalista, którego jedynym zadaniem jest pomoc nam w tym, byśmy znów zaczęli normalnie funkcjonować. W wielu przypadkach już kilka wizyt i rozmów z osobą całkowicie bezstronną wobec nas sprawi, że poczujemy się lepiej, a część naszych problemów będzie wydawała się nam znacznie prostsza. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena