Polskie miasta są zamieszkiwane przez coraz większą ilość ludzi. W przeszłości w miarę wzrostu liczby mieszkańców likwidowano tereny zielone na rzecz przemysłu. W chwili obecnej społeczeństwo zdaje sobie sprawę z faktu, że miejsca takie jak parki przynoszą wiele korzyści, dlatego też przestrzeń miejska ulega ciągłym przeobrażeniom. 

Data dodania: 2015-10-15

Wyświetleń: 1461

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powstają nowe parki, a stare są modernizowane. Wszystko po to aby polepszyć życie całego społeczeństwa.

Krótka definicja parku miejskiego


Park miejski jest zorganizowaną zieloną przestrzenią publiczną, która służy przede wszystkim do wypoczynku. Jest to najstarsza forma zieleni miejskiej, która została zaprojektowana i wykonana przez człowieka. W parku znajdują się wyznaczone ścieżki i trasy do spacerowania. Najczęściej są one brukowane lub asfaltowe. Park miejski jest namiastką lasu. Spotkać można w nim różne gatunki drzew oraz zwierząt, głównie ptaków i małych ssaków, np. wiewiórki. Park służy mieszkańcom do celów rekreacyjnych: spotkań formalnych lub nieformalnych, spacerów czy uprawiania sportu. Co ważne, jest dostępny dla wszystkich bez wyjątku. Ma uporządkowaną strukturę, a w jej obrębie znajdują się także obiekty małej architektury. Są to m.in.: latarnie, ławki lub kosze na śmieci, np. z firmy Skatom Sp. z o.o. W niektórych parkach umiejscowione są również amfiteatry, altany oraz pomniki.


Park miejski jako miejsce rozrywki i wypoczynku


Parki miejskie, mimo że często położone w samym centrum ruchliwego miasta, stanowią oazę spokoju dla wielu osób. Można urządzać w nich spotkania towarzyskie lub spotkać się z ukochaną. Młode mamy wybierają parki na miejsce spacerów z dziećmi. Coraz częściej można także zauważyć osoby wypoczywające na kocach rozłożonych na trawie. Większość z nas uwielbia przebywać na świeżym powietrzu, dlatego parki od lat cieszą się dużą popularnością. Bardzo dużo polskich miast umieszcza na tych terenach także place zabaw. Ważnymi elementami, które warto umieścić w każdym parku, są betonowe stoły do szachów, stoły do ping-ponga lub piłkarzyki. Nie należy również zapominać o ławkach, na których można usiąść i odpocząć lub poczytać książkę.


Jak dbać o porządek w parku?


Park miejski to miejsce, w którym niełatwo utrzymać porządek, głównie ze względu na dużą ilość odwiedzających. Należy zatem umieścić w nich kosze na śmieci oraz na psie odchody. Odpowiednia ilość koszy, np. z firmy Skatom, pozwoli na łatwiejsze utrzymanie czystości w parku. Trzeba pamiętać, że nasze społeczeństwo jest niestety trochę leniwe i jeśli w pobliżu nie będzie odpowiedniego pojemnika, to śmieci wylądują na ziemi. Oczywiście w każdym mieście znajdują się służby, które dbają zarówno o rabaty kwiatowe i inną zieleń, jak i o utrzymanie porządku. Jednak wyposażenie parku miejskiego w pojemniki na odpady znacznie ułatwi im pracę.


Na wyposażeniu parku miejskiego powinny znaleźć się elementy, które zapewnią społeczeństwu zarówno bierny jak i aktywny wypoczynek. Warto zatem zainwestować w sprzęty do gier grupowych oraz elementy architektury, np. fontanny. Nie można także zapomnieć o ławkach, które stanowią istotny szczegół w każdym parku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena